"Next to normal". Musical na poważny temat

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:25
- Musical zazwyczaj kojarzy się z gatunkiem komediowym, z wielkimi widowiskami, z dziesiątkami osób na scenie. W tym przypadku jest to opowieść kameralna, rodzinna i bardzo prawdziwa. Temat to choroba psychiczna - mówił w Dwójce Jacek Mikołajczyk, autor przekładu i reżyser musicalu "Next to normal" w Teatrze Syrena.
Audio
  • Reżyser Jacek Mikołajczyk i aktor Przemysław Glapiński o musicalu "Next to normal" w warszawskim Teatrze Syrena (Poranek Dwójki)
Plakat spektaklu
Plakat spektakluFoto: materiały prom.

Na Broadwayu wywołał sensację i został okrzyknięty dziełem przełomowym. Uhonorowano go Nagrodą Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz trzema Nagrodami Tony - teatralnymi odpowiednikami Oscarów. Jak w Polsce zostanie przyjęty rockowy musical o walce z chorobą psychiczną? Przekonamy się w najbliższą sobotę (6.04), kiedy to zaplanowo warszawską premierę "Next to normal".

- Jest to musical o chorobie dwubiegunowej, tym też zasłynął na świecie i między innymi dlatego, za poważne i głębokie potraktowanie tego tematu, otrzymał Nagrodą Pulitzera dla dramatu, co zdarzyło sie chyba po raz ósmy w stuletniej historii musicalu - podkreślał Przemysław Glapiński, odwórca roli Dana, jednego z głównych bohaterów tej opowieści. 

Jak "Next to normal" skonstruowany jest od strony muzycznej? Czy Jacek Mikołajczyk ma poczucie, że pod jego rządami Teatr Syrena powraca do swoich repertuarowych tradycji? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Goście: Jacek Mikołajczyk (autor przekładu i reżyser musicalu "Next to normal", dyrektor Teatra Syrena), Przemysław Glapiński (aktor)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg/bch

Czytaj także

Daniel Wyszogrodzki: moja książka to owoc miłości do musicalu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 19:00
- Pracowałem przy wielu polskich produkcjach. Miałem to szczęście, że kilka światowych tytułów udało mi się przetłumaczyć i być przy ich realizacji, głównie w Teatrze Roma. Pokazaliśmy naszej publiczności największe światowe hity – mówił w Dwójce znany dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kandyd", czyli kłopotliwy Bernstein

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 12:35
Opera, operetka, a może musical? O "Kandydzie" Leonarda Bernsteina rozmawialiśmy z reżyserką Anną Wieczur-Bluszcz oraz odtwórcą jednej z ról Przemysławem Bluszczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musicale, które zdobyły Nagrodę Pulitzera

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 13:22
Takich przypadków w ponad stuletniej historii nagrody było zaledwie dziewięć. Mówiliśmy o nich w audycji.
rozwiń zwiń