Hanna Dołęgowska: "Nieprzeciętni" to plebiscyt dla tych, którym się chce

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 11:56
- Wielcy twórcy kultury stali się nimi, bo im się chciało. To podstawa, gdyż każdy zwykły człowiek może być nieprzeciętny, jeśli tylko chce mu się czegoś więcej, czy to w dziedzinie, którą zajmuje się zawodowo, czy też poza nią. Możliwości jest bardzo wiele – mówiła w Dwójce dyrektor redaktor naczelna Czwórki.
Audio
  • Rozmowa z Hanną Dołęgowską o plebiscycie "Nieprzeciętni" (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Hanną Dołęgowską o szczegółach tegorocznej edycji plebiscytu "Nieprzeciętni". Przewodnicząca jury stwierdziła, że Czwórka przywróciła plebiscyt dlatego, że w naszej codzienności brakuje miejsca na pokazywanie nieprzeciętność młodych ludzi. - Można wygrywać olimpiady, co jest efektem ciężkiej pracy, talentu i samozaparcia, ale w pewnym momencie, gdy człowiek osiąga 18. rok życia, najczęściej przestaje dostawać nagrody. Szukamy więc osób, które pracują, bądź studiują, ale nie zadowala ich zwykłe życie, tylko robią coś jeszcze, coś nieprzeciętnego - tłumaczyła szefowa Czwórki.

W 2016 roku laureatem "Nieprzeciętnych" Czwórki został Mateusz Zaremba, który już jako nastolatek wysłał pierwszą crowdfundingową misję balonową w stratosferę i wykonał rekonstrukcję satelity Lem, która trafiła na wystawę w ONZ w Wiedniu. Jest też jednym z dwóch Polaków, którzy dostali się na elitarne studia Aerospace na Uniwersytecie Technicznym w Delft. Dwa lata później - Michał Brańka, artysta Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, który odwiedza chore dzieci w szpitalach, a na co dzień poprzez teatr uczy wrażliwości, otwartości i zespołowości.

Radiowa Czwórka zaprasza do zgłaszania do nagrody Nieprzeciętni 2019 osób z unikatowym talentem czy imponującymi osiągnięciami. Kandydatów, w tym także siebie, można zgłaszać do 28 kwietnia. Wystarczy wysłać krótki opis osoby, którą chcemy zgłosić, na adres nieprzecietni@polskieradio.pl.

- Zachęcamy do tego, by przyjaciele, rodzina, działacze szeregu fundacji i stowarzyszeń zgłaszali tych, którzy mają szansę być nominowani, zostać laureatami czy wreszcie zdobyć tytuł – powiedziała Hanna Dołęgowska. 

Kto zasiada w kapitule tegorocznej odsłony plebiscytu? Jak i przez kogo będzie wybierany jego zwycięzca? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

RozmawiałPaweł Siwek

Gość: Hanna Dołęgowska (dyrektor redaktor naczelna Czwórki)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki

mko/bch

Czytaj także

"Nieprzeciętni 2019". Szukamy wyjątkowych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 09:17
Wystartował plebiscyt "Nieprzeciętni 2019". Szukamy wyjątkowych ludzi, którzy robią nieprzeciętne rzeczy. - Nie muszą to być laureaci olimpiad, konkursów. Nie muszą być pierwszymi na mecie. Szukamy ludzi, których nie zadowala zwykłe życie, którzy robią wyjątkowe rzeczy - mówi Hanna Dołęgowska, dyrektor redaktor naczelna Czwórki.
rozwiń zwiń