Aleksandra Janiec: japońskie dzieci wiedzą, że łatwo nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:10
- Zamożne rodziny od początku kierują swoje dzieci na odpowiednią drogę. Najmłodsi mają dużą presję, żeby nie zawieść rodziców - mówiła w Dwójce autorka książki "Tokyo Lifestyle Book".
Audio
  • Aleksandra Janiec o życiu w Japonii (Poranek Dwójki)
Audio
  • Aleksandra Janiec o życiu w Japonii (Poranek Dwójki)

Aleksandra Janiec wyznała, że w Japonii pociąga ją połączenie tradycji z nowoczesnością. Z jednej strony to kraj niezwykle zaawansowany technologicznie, z drugiej przywiązany do celebrowania własnej kultury. - Różnica jest taka, że ja nigdy nie założyłam ludowego stroju z Mazowsza, tymczasem w Japonii nikogo nie dziwi, że młodzi ludzie ubierają się zgodnie z tradycją przodków.

Autorka książki "Tokyo Lifestyle Book" dodała, że Japończycy od najmłodszych lat są przygotowywani do zajmowania określonych ról w społeczeństwie. - Mój kolega, który uczy w przedszkolu sześciolatki, opowiedział mi o spotkaniu z matką, która martwiła się, czy jej córka wykazuje odpowiednie zdolności przywódcze.

Pomimo silnie zhierarchizowanego, przywiązanego do tradycji społeczeństwa, w Japonii w ostatnich latach zachodzą pewne zmiany. Aleksandra Janiec wyjaśniła, w jaki sposób wpłynęło na mentalność Japończyków trzęsienie ziemi w 2011 roku. Reportażystka mówiła też o modzie na free-lance oraz polecała najciekawsze miejsca w Tokio.

***

RozmawiałPaweł Siwek

Gość: Aleksandra Janiec (reportażystka, autorka książki "Tokyo Lifestyle Book")

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Kofta: Japonia zmaga się z długoletnią społeczną depresją

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:49
- Przechodzą okres wielkiego kryzysu duchowego. Dawny sposób życia przestał sprawiać im przyjemność. Od dziesięcioleci trwa tam również permanentny kryzys ekonomiczny. Być może więc taka książka może mieć dla nich podwójną wartość: jako taki błysk czegoś miłego i przyjemnego - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Kwiat wiśni i czerwona fasola".
rozwiń zwiń