Piotr Ratajczak: "The Affair" to amerykański Bergman

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:28
- Ten serial pokazuje dzisiejsze społeczeństwo, które czuje się bardzo zagubione i nie jest w stanie poradzić sobie ze swoim życiem emocjonalnym i rodzinnym - mówił w Dwójce reżyser teatralny.
Audio
  • Piotr Ratajczak poleca serial "The Affair" (Poranek Dwójki)
  • Piotr Ratajczak poleca "Księgę dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim" Krzysztofa Vargi (Poranek Dwójki)
  • Piotr Ratajczak poleca spektakl "Wyzwolenie" w reżyserii Anny Augustynowicz (Poranek Dwójki)
  • Piotr Ratajczak poleca książkę Zbigniewa Rokity "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium" (Poranek Dwójki)
  • Piotr Ratajczak poleca film "Śmierć prezydenta" (Poranek Dwójki)
  • Piotr Ratajczak poleca wycieczkę do Neapolu (Poranek Dwójki)
Plakat serialu
Plakat serialuFoto: materiały prom.

Piotr Ratajczak nazwał "The Affair" na najważniejszym serialem ostatnich lat. - Ma pozornie błahą fabułę, bo opowiada o dwóch małżeństwach i ich rozpadzie, ale dla mnie jest to taki amerykański Ingmar Bergman. Ta bezkompromisowość w opisie zagubionej amerykańskiej klasy średniej, czterdziestolatków, którzy właściwie niczym się nie różnią od pokolenia polskich czterdziestolatków. To, jak szarpią się pomiędzy powinnościami, moralnością a jakimiś emocjami, których nie są w stanie w sobie zrozumieć, jakimiś wielkimi namiętnościami - tłumaczył.

W ramach cyklu rekomendacji kulturalnych "Poranka Dwójki" reżyser teatralny mówił również m.in. o "Księdze dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim" Krzysztofa Vargi, spektaklu "Wyzwolenie" w reżyserii Anny Augustynowicz i filmie "Śmierć prezydenta".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotowała: Monika Pilch

Gość: Piotr Ratajczak (reżyser teatralny)

Data emisji: 8-13.04.2019

Godzina emisji: 8.05

pg/bch

Czytaj także

"Drogi wolności". Stanisław Krzemiński: to było nadepnięcie mężczyznom na ego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 15:45
- Zarówno w serialu, jak i w cyklu powieściowym motywem przewodnim jest droga polskich kobiet do suwerenności - mówił w Dwójce autor książek z serii "Drogi do wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4". Serial, który był oglądany jeszcze przed emisją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:17
- Zanim serial doczekał się premiery w telewizji, to krążył na kasetach VHS. Można je było kupić na stadionie w jakieś zupełnie straszliwej jakości. Jak to była piąta kopia, to nic nie było widać. Ale już się to ludziom podobało - mówił w Dwójce Janusz Płoński, dziennikarz i współautor scenariusza serialu "Alternatywy 4".
rozwiń zwiń