"Alternatywy 4". Serial, który był oglądany jeszcze przed emisją

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:17
- Zanim serial doczekał się premiery w telewizji, to krążył na kasetach VHS. Można je było kupić na stadionie w jakieś zupełnie straszliwej jakości. Jak to była piąta kopia, to nic nie było widać. Ale już się to ludziom podobało - mówił w Dwójce Janusz Płoński, dziennikarz i współautor scenariusza serialu "Alternatywy 4".
Audio
  • Winnicki, Anioł i Balcerek, czyli Polska w pigułce. Rozmowa z Januszem Płońskim, współscenarzystą serialu "Alternatywy 4" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Mural autorstwa Zuzanny Podlewskiej i Marcina Ślusarczyka na warszawskim Ursynowie, przedstawiający postać Stanisława Anioła, dozorcy z serialu Alternatywy 4, którego grał Roman Wilhelmi
Mural autorstwa Zuzanny Podlewskiej i Marcina Ślusarczyka na warszawskim Ursynowie, przedstawiający postać Stanisława Anioła, dozorcy z serialu "Alternatywy 4", którego grał Roman WilhelmiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jest w Warszawie ulica Alternatywy 4, jest strona internetowa poświęcona serialowi, są nowe pokolenia zachwyconych nim fanów. Zrealizowany na początku lat 80. trafił na sławetną "półkę". Emisji doczekał się dopiero w drugiej połowie lat 80., zaskarbiając sobie ogromną sympatię widzów. Nieco mniej przychylna była krytyka. Wytykano serialowi brak spójności, nierówne tempo, chaotyczny montaż. Choć od premiery minęło już ponad 30 lat, serial nadal bawi.

- Nie mieliśmy żadnej świadomości, że piszemy serial kultowy. Mieliśmy za to jedno: dobrze się bawiliśmy przy jego tworzeniu. Dla nas to był podstawowy powód, żeby się tym zajmować. Czasem zarykiwaliśmy się ze śmiechu do łez, wymyślając najgłupsze pomysły, jakie można sobie wyobrazić. Co ciekawe, te głupie pomysły trafiały potem do serialu, a niektóre ostały się wręcz po pokazach cenzorskich - wspominał gość Dwójki.

Dlaczego Janusz Płoński nazywa siebie "ostatnim Mohikaninem"? Co było w liście, który twórcy serialu "Alternatywy 4" napisali do TVP? Jaki był roboczy tytuł serialu? Kto początkowo miał być jego reżyserem? Na jakim etapie prac dołączył Stanisław Bareja? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytył audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Janusz Płoński (dziennikarz, współautor scenariusza serialu "Alternatywy 4")

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Scenarzyści piszą dziś seriale. Kto pisze filmy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- W telewizji mamy wpływ na każde słowo. W filmie musimy wykonywać polecenia producenta - stwierdził Andrew Davies, współtwórca serialu "House of Cards".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po co ten hejt? Korona królów to telenowela"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 19:00
- Zadziwiająca jest dla mnie fali krytyki, z którą produkcja się spotkała. Jej twórcy uprzedzali przecież, że będzie to telenowela – mówił w Dwójce aktor Jakub Kamiński.
rozwiń zwiń