X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

65 lat działalności Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 11:15
- Napłynęła na tą ziemię ludność z bardzo różnych terenów. Dzisiaj nawet Wrocławianie i Dolnośląscy do końca sobie nie uświadamiają jak wielkie zmieszanie kulturowe było na tych terenach - mówiła Elżbieta Berendt - Napłynęły tu grupy reemigrantów polskich z Bośni, Bukowiny Rumuńskiej, Francji, Belgii, Grecji, Macedonii, Ukrainy (po akcji „Wisła”). Często posługujemy się prostym schematem, a było to znacznie bardziej skomplikowane. 
Audio
  • Rozmowa z Elżbietą Berendt - kierownikiem Muzeum Etnograficznego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
Fragment książki Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska
Fragment książki "Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska"Foto: materiały promocyjne

W audycji rozmawialiśmy o 65-leciu działalności Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu – jedynej instytucji na Dolnym Śląsku specjalizującej się w etnograficznej dokumentacji regionu, posiadającej w swoich zbiorach ponad 20 tys. eksponatów będących świadectwem życia dawnych i obecnych mieszkańców. Zbiory wrocławskiego Muzeum obrazują skomplikowane dzieje regionu, gdzie po II wojnie światowej doszło do niemal całkowitej wymiany ludności. Na ziemiach tych spotkały się ze sobą dwie tradycje - przedwojenna i powojenna. Obie zróżnicowane etnicznie, przerwane lub zaburzone przez dramat wojny i masowych przesiedleń. Obok ludzi reprezentowały je rzeczy, pozostawione przez jednych i przywiezione przez innych.

 Gościem Poranka była Elżbieta Berendt - kierownik Muzeum Etnograficznego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

-  Specyfika „ziem zachodnich”, czy „ziem odzyskanych” ma swoją własną charakterystykę. Ciągle mówimy, że jesteśmy na terenie wyjątkowym. Ciągle myślimy o tym, aby kształtować postawy otwartości na inność i na kulturowe zróżnicowanie świata. Zauważamy postawy zamknięcia i zachowania ksenofobiczne i widzimy, że wciąż jesteśmy potrzebni – mówiła w „Poranku Dwójki” Elżbieta Berendt. – Wszystko tu się rozerwało, rzeczy zostały odsunięte od właścicieli, opisy od tekstów. Wydobycie tych zbiorów i próba rozpoznania terenu to wielkie wyzwanie. Był to świat opisany w obcym języku, tu wszystko było w języku niemieckim, instrukcje obsługi, drogowskazy, biblioteki i oto nagle trzeba było przetłumaczyć tą kulturę na zrozumiały język, oswoić ten obcy świat.

- Napłynęła na tą ziemię ludność z bardzo różnych terenów. Dzisiaj nawet Wrocławianie i Dolnośląscy do końca sobie nie uświadamiają jak wielkie zmieszanie kulturowe było na tych terenach - kontynuowała kierownik Muzeum - Napłynęły tu grupy reemigrantów polskich z Bośni, Bukowiny Rumuńskiej, Francji, Belgii, Grecji, Macedonii, Ukrainy (po akcji „Wisła”). Często posługujemy się prostym schematem, a było to znacznie bardziej skomplikowane. Przeszłość jest naszym naturalnym polem, ale mamy świadomość, że zmienia się świat wokół nas. Świat ten zmienia również nasze pomysły wystawiennicze.

Do zdobycia w konkursie dla słuchaczy była publikacja "Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska". 

Zapraszamy od odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 13:00
30 maja 2019 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński wręczył wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń