REKLAMA

"Krew Boga". Bartosz Konopka: ten film był dla mnie katalizatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:30
- Ten film najpierw bardzo utrudnił mi życie, był takim krzyżem, który trzeba dźwigać, ale potem pomógł mi wyjść z wielu rzeczy, które przerabiałem w życiu, pomógł mi w przemianie - mówił w Dwójce reżyser "Krwi Boga".
Audio
  • Bartosz Konopka o swoim najnowszym filmie "Krew Boga" (Poranek Dwójki)

Akcja najnowszy filmu twórcy dokumentu "Królik po berlińsku" (nominacja do Oscara) czy fabularnego "Lęku wysokości" rozgrywa się we wczesny średniowieczu. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold (Jacek Koman).

- Siedem lat temu zaczynaliśmy ten film jako krytykę Kościoła jako instytucji, która narzuca nam swoje myślenie, choć niekoniecznie daje dobry przykład. Dzisiaj sobie myślę, że gdybyśmy tak tylko zrobili ten film, to byłby on bardzo jednostronny. W trakcie studiów nad pierwszymi misjonarzami, duchowością, w ogóle wiarą, to jakoś też się obudziło we mnie. Zajrzałem trochę na drugą stronę, zobaczyłem, co tam jest i to był dla mnie przełomowy moment w życiu - wyznał Bartosz Konopka.

"Krew Boga" wejdzie do kin 13 czerwca. Jakie przesłanie niesie polsko-belgijska koprodukcja? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Konopka (reżyser)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Nadzieja i siła ducha. Opowieść o walce Krzysztofa Globisza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:05
- Połączył nas ks. Józef Tischner, gdy spotkaliśmy się na planie "Historii filozofii po góralsku". Krzysztof Globisz grał w nim Sokratesa. Potem powstał "Anioł w Krakowie", czyli film napisany specjalnie dla niego. "Prawdziwe życie aniołów" to obraz, który jest klamrą zamykającą życiowe doświadczenie – mówił w Dwójce reżyser Artur "Baron" Więcek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Marczewski zdradza przepis na dobry film

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:35
Mało jest reżyserów, którzy tak jak Wojciech Marczewski równie sugestywnie i w doskonały artystycznie sposób - jak to było w przypadku filmów "Dreszcze" oraz "Ucieczka z kina Wolność" - pokazali obraz zniewolenia społeczeństwa w czasach PRL-u. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem. 
rozwiń zwiń