Polskie Radio
Section05
Krzysztof Globisz

Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Anna Dymna: słowem można przekazywać największe wartości

Szczebrzeszyn ponownie na kilka dni stał się stolicą języka polskiego. Festiwal od dziewięciu lat przyciąga na Roztocze setki czytelników, głodnych spotkań z ulubionymi autorami, którzy również mają potrzebę poznania tych, do których trafiają ich książki. Patronem festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w tym roku odbył się w dniach 2-5 sierpnia, był Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Szczebrzeszyn literatura Martyna Podolska Krzysztof Globisz Anna Dymna

"Nagroda nie zwalnia z ciągłej dbałości o język". Co wiemy o Mistrzach Mowy Polskiej?

Używają słów odpowiednio dobranych, rzadko kolokwializmów czy potocyzmów. Języki mają giętkie, a elokwencją mogliby obdarzyć niejednego, a do tego mówią zrozumiale i ciekawie. Tacy są Mistrzowie Mowy Polskiej. Wśród tegorocznych nominowanych do tego tytułu jest prof. Andrzej Nowak, współtwórca audycji "Historia żywa" w radiowej Jedynce i Grażyna Bastek współpracująca z Programem 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Mistrz Mowy Polskiej język polski KULTURA społeczeństwo Martyna Podolska Krzysztof Globisz

O sprawach ostatecznych w polskim kinie. Zanussi: "jesteśmy zdani na niepewność"

Dwie polskie premiery tygodnia zasługują na szczególną uwagę. Łączy je temat spraw ostatecznych: śmierci i ciężkiej choroby, tego, co ważne poza światem materialnym i sukcesem. Filmy "Prawdziwe życie aniołów" oraz "Liczba ostateczna" mówią o tym jednak w odmienny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Krzysztof Zanussi Krzysztof Globisz film polski KULTURA Kinga Preis Anna Dymna

"Prawdziwe życie aniołów" – nowa produkcja z udziałem Krzysztofa Globisza

Niedawno zaprezentowano zwiastun filmu „Prawdziwe życie aniołów” – produkcji inspirowanej prawdziwą historią Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś artysta wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. U jego boku w najnowszym filmie wystąpili m.in. Kinga Preis oraz Jerzy Trela, a gościnnie na ekranie pojawiła się Anna Dymna. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Krzysztof Globisz kino film polski KULTURA Artur Baron Więcek

Nadzieja i siła ducha. Opowieść o walce Krzysztofa Globisza

- Połączył nas ks. Józef Tischner, gdy spotkaliśmy się na planie "Historii filozofii po góralsku". Krzysztof Globisz grał w nim Sokratesa. Potem powstał "Anioł w Krakowie", czyli film napisany specjalnie dla niego. "Prawdziwe życie aniołów" to obraz, który jest klamrą zamykającą życiowe doświadczenie – mówił w Dwójce reżyser Artur "Baron" Więcek.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Globisz FILM KULTURA film polski Bartosz Panek