"Paria" Moniuszki. Opera w hali sportowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 12:42
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o wyjątkowym wystawieniu najmniej znanego dzieła Stanisława Moniuszki.
Plakat Parii Stanisława Moniuszki
Plakat "Parii" Stanisława MoniuszkiFoto: Andrzej Pągowski/mat. pras.

Do wyreżyserowania "Parii" Stanisława Moniuszki Teatr Wielki w Poznaniu zaprosił jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów operowych - Grahama Vicka. 

Vick w Poznaniu - jak w całej swojej działalności - stawia sobie za cel uczynienie opery zjawiskiem otwartym i dostępnym powszechnie, demokratycznym i wyzwalającym. Swoimi realizacjami przeczy często spotykanym stereotypom o ekskluzywności tego gatunku, zrywa ze snobistyczną otoczką, kultem gwiazd-śpiewaków. Wraca do sedna, czyli do przeżycia, do indywidualnego doświadczenia, które jest źródłem emocji.

Jednym ze sposobów na wydobycie tego potencjału z utworu jest realizacja spektakli poza teatrami, w miejscach niekojarzonych na co dzień ze sztuką. Stąd pomysł, żeby w Poznaniu zaprezentować "Parię" Stanisława Moniuszki w Arenie. Dla Vicka ta najmniej znana opera kompozytora to przede wszystkim opowieść o strachu przed innością, wykluczeniu, którego system kastowy jest ostrym przykładem, ale traktowanym tutaj metaforycznie.

Premiera w najbliższy piątek, a na kilka dni przed tym ważnym wydarzeniem porozmawiamy o pracy z Grahamem Vickiem oraz o samej operze z Moniką Mych-Nowicką, którą zabaczymy w roli Neali.

Rozmowa o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • Moniuszko u stóp Wawelu, czyli happening taneczny zespołu Cracovia Danza pokazujący, jak wielkie znaczenie dla kompozytora miał Kraków, a przede wszystkim wzgórze wawelskie wraz z katedrą i królewskimi grobami,
  • pierwsza wystawa prac Edwarda Dwurnika od śmierci artysty,
  • w cyklu "Za Kulisami": "Czterej pancerni i pies"
  • Peekaboo – wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej współczesnej ilustracji dla dzieci.

Zapraszamy również do udziału w naszym wakacyjnym konkursie "Pocztówka z wakacji".

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (24.06) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko Poznań

Czytaj także

Stanisław Moniuszko i teatr

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:34
W jakim stopniu Moniuszko mógł kształtować oblicze repertuarowe sceny, wpływać na zespół i wykonania, na charakter przedstawień, na upodobania publiczności? O tym rozmawialiśmy w audycji "Moniuszko - historia prawdziwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moniuszko jest arcypolski?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:14
Co to znaczy, że utwory Moniuszki są polskimi operami narodowymi? W czym ta narodowość się przejawia? Dlaczego uznane zostały jednogłośnie za operową emanację polskości?
rozwiń zwiń