"Świat czyta Kochanowskiego". Krzysztof Olendzki: przekaz aktualny do dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 13:10
- Problemy, o których pisał Kochanowski mimo tego, że odnoszą się do sytuacji dawnych, są jak najbardziej współczesne. Podobnie jest jeśli chodzi o odczuwanie cywilizacji europejskiej. Mamy tu do czynienia z wrażliwością republikańską, odpowiedzialnością za państwo i za siebie - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Audio
  • Krzysztof Olendzki o akcji "Świat czyta Kochanowskiego" (Poranek Dwójki)

W najbliższą niedzielę (30.06) o godzinie 17.00 czasu polskiego w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i w Atenach międzynarodowi aktorzy wykonają własne interpretacje utworu "Odprawa posłów greckich". Polscy widzowie będą mieli możliwość bezpośredniego uczestniczenia w spektaklu, zarówno na żywo na terenie Jazdowa, jak i w sieci, dzięki streamingowi online. 

- Warszawa będzie tu punktem odniesienia dla wszystkich innych miejsc. To na Zamku Ujazdowskim zadebiutowała "Odprawa posłów greckich". Po wiekach wracamy do tego samego miejsca - tłumaczył Krzysztof Olendzki.

Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Innym wydarzeniem omówionym w audycji był festiwal "Shakespeare and Poland". Posłuchaj audio.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Olendzki (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Między modlitwą a poezją. Psalmy Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 18:00
- Cel Kochanowskiego był inny niż pozostałych polskich tłumaczy "Psałterza" - podkreślał Wojciech Kordyzon w audycji o parafrazie biblijnej "Księgi Psalmów" autorstwa poety z Czarnolasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytanie jest przyjemnością, czyli imieniny Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 10:00
- Jeżeli wyeliminujemy tę część roli czytania, przyjemność, będzie nam trudniej namówić ludzi dorosłych, żeby sięgnęli po książkę - mówił dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie, który zapraszał na Imieniny Jana Kochanowskiego.
rozwiń zwiń