Polskie Radio
Section05
Biblia

Dziś Niedziela Biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Abp Gądecki: spróbujmy odpoczywać przy Chrystusie

W Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Biblijna, która inauguruje 15. Tydzień Biblijny. Odbędzie się też 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. - Powinniśmy mieć pragnienie przebywania z Chrystusem, słuchania Jego Słowa i życia nim w naszej codzienności - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Stanisław Gądecki Biblia wiara Jezus Chrystus społeczeństwo religia POLSKA

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc

O książce "Jezus. Opowieść o Słowie"

Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień, który zakończy się w Wielkanoc, najważniejsze święto w Kościele katolickim. W ramach przygotowań do świąt, można sięgnąć po książki opowiadające biblijne historie. Jedną z nich może być książka pt. "Jezus. Opowieść o słowie", czyli opowieść o Jezusie i jego przesłaniu w nowatorskiej, literacko-graficznej formie, która przemówi do każdego: starszych i młodszych, laików i znawców Biblii.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska Jezus Chrystus Biblia Wielkanoc

Obraz Matki Bożej Łaskawej patronuje Warszawie od lat

372 lata temu, 24 marca 1651 roku, podczas piątkowej uroczystej mszy świętej, odbyła się instalacja i koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej na Patronkę Warszawy. Obraz znajduje się obecnie w dawnym kościele klasztornym jezuitów Narodzenia NMP i św. Ignacego Loyoli w Warszawie. Dzisiaj jest to Stare Miasto i ulica Świętojańska 10.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia Warszawa malarstwo Biblia Piotr Skarga Kościół katolicki

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie - według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Biblia chrześcijaństwo HISTORIA Jezus Chrystus Boże Narodzenie 2019 święta podsumowania

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja  grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 3 stycznia br. mija 117. rocznica urodzin tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne chrześcijaństwo HISTORIA

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia