Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 11:48
W audycji porozmawiamy z Anną Stańko, która opowie o projekcie muzycznym upamiętniającym dokonania Tomasza Stańko. Ten wybitny polski trębacz 11 lipca kończyłby 77 lat.
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Z tej okazji rodzina i przyjaciele wielkiego artysty zorganizują wyjątkowe wydarzenie: Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. 11 lipca na Placu Defilad w Warszawie, a dzień później – 12 lipca – w Rzeszowie przy Fontannie Multimedialnej rodzina i przyjaciele będą wspominać twórczość muzyka. Podczas imprezy wystąpi nowojorski Kwartet Tomasza Stańko, czyli David Virelles na fortepianie, Reuben Rogers na kontrabasie, Gerald Cleaver na perkusji. Pojawi się również nowy projekt inspirowany nagraniami Stańko; zostanie on zaprezentowany przez grupę Skalpel. Solo dla Mistrza, napisane specjalnie na tę okazję, zagra wybitny amerykański trębacz, Wadada Leo Smith.

O tym wydarzeniu oraz o silnym niezmiennie oddziaływaniu twórczości Tomasza Stańko porozmawiamy w Poranku Dwójki z Anną Stańko. Rozmowa o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Ponadto w audycji:

- mniej znane oblicze Awinionu i relacja z Festiwalu Teatralnego
- spacer po Sopocie śladami Zbigniewa Cybulskiego
- za kulisami Piwnicy pod Baranami
- wizyta na największym festiwalu poświęconym filmom animowanym, czyli na Animatorze.

***

Na audycję Poranek Dwójki w poniedziałek (8.07) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/bch


Zobacz więcej na temat: Jazz Tomasz Stańko

Czytaj także

"Tomasz Stańko był symbolem niezależności"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 10:00
- Należał do ludzi trochę innych, którzy robią wszystko po swojemu. Tę cechę Tomasz objawiał w formie krystalicznej, był wielki i niezależny. Cena za to potrafi być wysoka, ponieważ ludziom trudno zdobyć się na tolerancję – mówił w Dwójce Tomasz Tłuczkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stańko w hołdzie Komedzie i trzeci album Colemana

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:52
W audycji wysłuchaliśmy pierwszego albumu kwintetu Tomasza Stańko dedykowanego zmarłemu w 1969 Krzysztofowi Komedzie oraz płyty Ornette’a Colemana nagranej dla firmy Atlantic Records.
rozwiń zwiń