REKLAMA

"Tomasz Stańko był symbolem niezależności"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 10:00
- Należał do ludzi trochę innych, którzy robią wszystko po swojemu. Tę cechę Tomasz objawiał w formie krystalicznej, był wielki i niezależny. Cena za to potrafi być wysoka, ponieważ ludziom trudno zdobyć się na tolerancję – mówił w Dwójce Tomasz Tłuczkiewicz.
Audio
  • Tomasz Stańko. Wspomnienie artysty (Poranek Dwójki)

plyty_1200.jpg
Stańko i Kora. Pamięci artystów

Gościem "Poranka Dwójki" był publicysta, anglista, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w latach 80. i świetny znawca twórczości Tomasza Stańki.

- Jestem fanem Tomka od grudnia 1963 roku, gdy spotkaliśmy się we Wrocławiu podczas koncertu zespołu Krzysztofa Komedy. Poznaliśmy się osobiście nieco później, na warsztatach jazzowych w Chodzieży. Nie miałem wątpliwości, że to chwila przełomowa w moim życiu. Nasze losy ułożyły się równolegle. Wiele razy, w trudnych chwilach starałem się wymyśleć, jak on by postąpił, jak on by się zachował. Obdarzył mnie koleżeństwem i jestem za to wdzięczny. Tomek był wspaniałym człowiekiem - powiedział Tomasz Tłuczkiewicz.

Jaki artystą był Tomasz Stańko, a jakim człowiekiem w kontaktach prywatnych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z naszym gościem, który jest autorem tekstów zamieszczanych na płytach zmarłego artysty i prowadził wielokrotnie jego koncerty, m.in podczas promocji jego płyt w Stanach Zjednoczonych.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Tłuczkiewicz (publicysta, były prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 9.30

Rozmowę wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mko

Czytaj także

Adam Makowicz: jazz bez swingu to nie jazz

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 10:30
 – Swing to podstawa tej muzyki, coś, co sprawiło, że zainteresowałem się jazzem – mówił znakomity pianista jazzowy i improwizator przed recitalem w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje światowej sławy muzyk Tomasz Stańko

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 13:52
Nie żyje Tomasz Stańko - poinformowała córka artysty. Muzyk miał 76 lat, w ostatnim czasie zmagał się z chorobą. Zmarł w szpitalu onkologicznym w Warszawie.
rozwiń zwiń