Forum Musicum. Muzyka, która opowiada

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 11:06
- Kiedy przedstawiamy publiczności starą muzykę zależy nam na tym, żeby coś o niej powiedzieć. Dlatego te festiwale staram się programować w sposób tematyczny, żeby publiczność mogła poznać cały kontekst i otoczkę kulturową - opowiadał w "Poranku Dwójki" dyrektor festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu.
Audio
  • Tomasz Dobrzański o festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
Festiwal Forum Musicum we Wrocławiu
Festiwal Forum Musicum we WrocławiuFoto: Mat. prasowe

Czy muzyka może naśladować dźwięki życia codziennego? Ilustrować świergot ptaków, grzmoty burzy, nawoływania przekupniów na targu? To wszystko jest możliwe, o czym przekonują organizatorzy i artyści Forum Musicum we Wrocławiu. W tym roku festiwal jest poświęcony muzyce programowej.

Tomasz Dobrzański opowiadał, że muzyka w każdej epoce miała inne koncepcje. Muzyka u swoich początków nie eksponowała charakteru tego, co wyrażał tekst. Była jedynie medium, które pozwalało tekstowi zaistnieć. - Gdy emocja coraz bardziej wchodziła do muzyki, to doszło do powstania muzyki programowej romantycznej. Nasza myśl była taka, żeby pokazać, jak do tego doszło, bo nie wydarzyło się to z dnia na dzień - mówił dyrektor festiwalu.

Co można bedzie usłyszec podczas tegorocznej odsłony festiwalu? Jakie wydarzenia bedą towarzyszyć Forum Musicum? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Dobrzański (dyrektor festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu)

Data emisji: 16.08

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jan Łukaszewski: "Mozartiana" to nie tylko klasyka

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 12:01
- Festiwal jest zaplanowany według pewnych zbieżności z tradycją mozartowską. Wiemy, że w czasach Mozarta koncertowano w salach bogatych mieszczan czy arystokracji. Takie koncerty odbywały się w Gdańsku, również w domu Uphagena - mówił w Dwójce dyrektor 14. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego "Mozartiana".
rozwiń zwiń