Prof. Jan Łukaszewski: "Mozartiana" to nie tylko klasyka

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 12:01
- Festiwal jest zaplanowany według pewnych zbieżności z tradycją mozartowską. Wiemy, że w czasach Mozarta koncertowano w salach bogatych mieszczan czy arystokracji. Takie koncerty odbywały się w Gdańsku, również w domu Uphagena - mówił w Dwójce dyrektor 14. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego "Mozartiana".
Audio
  • Prof. Jan Łukaszewski o festiwalu Mozartowskim "Mozartiana" (Poranek Dwójki)
Mozartiana - plakat festiwalowy
Mozartiana - plakat festiwalowyFoto: Mat. prasowe

Gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. Siedem festiwalowych dni, około 200 artystów, 12 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenerii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena, należącego niegdyś do zamożnej holenderskiej rodziny, gdzie w czasach mozartowskich organizowano różnego rodzaju koncerty.

Dyrektor festiwalu podkreślił, że Mozartiana nie jest festiwalem, na którym gra się wyłącznie utwory Mozarta. - Na festiwalu usłyszymy to, co jest z Mozartem w ogóle związane. Nie mamy koncertów, które do Mozarta nie nawiązują. Można będzie posłuchać zarówno klasyki, jak i muzyki wokół Mozarta. Usłyszymy więc też Mozart impressions, czyli jazzowego Mozarta - opowiadał prof. Jan Łukaszewski.

Jakich wykonawców usłyszymy na festiwalu "Mozartiana"? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: prof. Jan Łukaszewski (dyrektor 14. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana)

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/pg

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mozart, Moniuszko i Chopin. Druga edycja festiwalu Polskiej Opery Królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 10:17
Utwory kameralne i symfoniczne, wokalne i instrumentalne, dzieła Mozarta, Moniuszki, Scarlattiego, Monteverdiego i Chopina rozbrzmiewać będą przez 15 wieczorów w warszawskich Łazienkach Królewskich. Od 5 do 27 lipca w stolicy odbywać się będzie druga odsłona letniego festiwalu Polskiej Opery Królewskiej.
rozwiń zwiń