Andrzej Kosendiak: Zubin Mehta uświetni Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:16
- Wydarzenie tegorocznego festiwalu, koncert Israel Philharmonic Orchestra, będzie hołdem dla wspaniałego dyrygenta Zubina Mehty, który za pulpitem dyrygenckim we Wrocławiu stanie na niedługo przed zapowiadanym przejściem na artystyczną emeryturę – mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Audio
  • Spotkanie z Andrzejem Kosendiakiem przed inauguracją 54. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (Poranek Dwójki)
Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki
Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum MuzykiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wratislawia Cantans.jpg
54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Gościem audycji był Andrzej Kosendiak, z którym rozmawialiśmy o rozpoczynającym się 6 września 54. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. W tym roku - jak piszą organizatorzy - festiwal zwraca się w stronę Południa: przygląda się nieustannie napływającym stamtąd inspiracjom, obserwuje przenikanie się tradycji, poszukuje w tym regionie źródeł naszej współczesnej kultury. Podczas festiwalu zobaczymy, jak wiele różnych rytów religijnych powstałych w obrębie chrześcijaństwa swój początek miało na Południu. Drugiego dnia festiwalu usłyszymy III Symfonię Gustava Mahlera w wykonaniu Israel Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Zubina Mehty. Muzycy wystąpią wraz z Chórem Narodowego Forum Muzyki i Chórem Chłopięcym NFM.

- Niezwykle dla nas miłym jest fakt, że Zubin Mehta i muzycy Israel Philharmonic Orchestra prosili, by na trasie pożegnalnego tournée znalazł się Wrocław. Gościliśmy tego artystę i orkiestrę cztery lata temu, dosłownie dwa dni po otwarciu Narodowego Forum Muzyki. Zachwycili się zarówno salą koncertową jak i publicznością. Zubin Mehta niezwykle ciepło i często wypowiada się o Wrocławiu. Opinia tak wybitnego artysty robi więcej dla promowania Polski w świecie niż dziesięć sponsorowanych artykułów w najpoczytniejszych pismach. Chcemy mu za to podziękować - powiedział szef NFM.

Jak poszukiwanie Południa i jego opisywanie mają odzwierciedlenie w programie festiwalu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor Narodowego Forum Muzyki)

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mko/pg

Czytaj także

"Wyzwolenie". 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 17:06
- Hasło "Wyzwolenie" odnosić się będzie nie tylko do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczył hasło tegorocznej odsłony wrocławskiego festiwalu jego dyrektor generalny Andrzej Kosendiak
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wratislavia Cantans. Andrzej Kosendiak: stawiamy pytanie, czym w ogóle jest wyzwolenie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 17:00
- Oczywiście setna rocznica odzyskania niepodległości będzie celebrowana na naszym festiwalu, ale wspólnie z dyrektorem artystycznym Giovannim Antoninim postanowiliśmy, by nieco szerzej popatrzeć na to, co kryje się za słowem "wyzwolenie" - mówił w Dwójce szef festiwalu Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń