Wawrzyniec Kostrzewski: do młodego widza trzeba dotrzeć przez emocje

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 12:22
- Wszyscy wiemy, że przemoc internetowa istnieje, jednak to nie są wyłącznie sytuacje, w których ktoś wysyła komuś złośliwe SMS-y albo obrazi kogoś na Facebooku. Cyberprzemoc jest przyczyną mechanizmów, które potem odbijają się w statystykach np. tendencji samobójczych wśród młodzieży - mówił gość Dwójki, reżyser spektaklu "Wszechmocni w sieci", który niedawno miał premierę w Teatrze Kamienica.
Audio
  • Wawrzyniec Kostrzewski i Olga Sarzyńska o spektaklu "Wszechmocni w sieci" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Wawrzyniec Kostrzewski i Olga Sarzyńska o spektaklu "Wszechmocni w sieci" (Poranek Dwójki)

Sztuka "Wszechmocni w sieci" - jak czytamy na stronie Teatru Kamienica - porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawią publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań, ponieważ, jak podkreślił reżyser, do młodzieży najlepiej dociera się właśnie przez emocje.

- Chcieliśmy otworzyć przed młodym widzem spektrum zjawiska, postawić go w krzywym zwierciadle, ale unikać tonów dydaktycznych, moralizatorskich. Używamy prowokacji, ironii i takich kategorii przewrotnych, którymi posługuje się młodzież, dla której memy i szybkość reagowania to jest chleb powszedni - wyjaśnił w rozmowie Wawrzyniec Kostrzewski. Olga Sarzyńska podkreśliła równocześnie, że podczas tworzenia scenariusza dużo czasu zajęło przeglądanie młodzieżowych stron internetowych, dzięki temu sposób wypowiedzi został dostosowany do widza. 

Czym jest inspirowana historia przedstawiona w spektaklu? W jaki sposób udało się uniknąć tonu moralizatorskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny, autor spektaklu "Wszechmocni w sieci) i Olga Sarzyńska (współautorka spektaklu) 

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 9.30

am/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Małecki: reżyseria od dawna była moim marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:38
- Reżyseria jest moim niezrealizowanym, acz realizującym się marzeniem, które miałem tak naprawdę już w liceum. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej miał być dla mnie tylko etapem na drodze do reżyserii. Pech chciał, że w 2000 roku Jerzy Grzegorzewski zatrudnił mnie w Teatrze Narodowym - mówił gość Dwojki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na Zachodzie bez zmian" według Teatru WARSawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 10:01
Gościem "Wybieram Dwójkę" była Karolina Kirsz, reżyserka spektaklu na podstawie słynnej powieści E. E. Remarque'a. 
rozwiń zwiń