Premiera "Popiołów" Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:06
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" zaprosiliśmy na dramat w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery - znakomitego znawcy twórczości irlandzkiego noblisty, eksploatującego zawiłości jego pisarstwa również w korespondencji z samym twórcą.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Antoni Libera 1200.jpg
Antoni Libera: słuchowisko "Popioły" to portret naszej cywilizacji

Samuel Beckett napisał "Popioły" po angielsku w 1959 roku, w którym również ukazały się po francusku. Tekst od razu pomyślany był jako słuchowisko radiowe - w tym okresie Beckett uważał tę formę dramaturgiczną za bardzo interesującą.

"Popioły" to przejmujące studium samotności i zwątpienia - bohater grany przez Andrzeja Mastalerza siedzi na brzegu morza, rozmawia, zapewne w myślach, z ojcem, później z żoną, w której rolę wcieliła się Katarzyna Dąbrowska. Jednostajny szum morza przecinają zadawnione spory, konflikty i odruchy, utrwalone nie do zatarcia pomiędzy postaciami, nawet jeśli one same są już tylko wspomnieniem.

W słuchowisku usłyszeliśmy również w rolach epizodycznych Piotra Kozłowskiego jako nauczyciela i Małgorzatę Procherę jako córkę bohatera - Adi.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Reżyseria: Antoni Libera

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 19.00

pg

Czytaj także

Groteska, mrok i dystans. Listy Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 20:00
– Najlepszym słowem opisującym jego podejście do świata jest "autoironia" – mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz dramatów Becketta, a także adresat kilku jego listów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Libera o dziełach Becketta: nie są do zwykłego czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:00
- To literatura do smakowania, gdyż wywodzi się z ducha poezji. To trzeba czytać kawałek po kawałku, dramat po dramacie, to jest na długą lekturę - mówił o dwutomowym wydaniu "Utworów wybranych" Samuela Becketta ich tłumacz i autor opracowania.
rozwiń zwiń