Polska muzyka ludowa radykalna jak nigdy dotąd

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 07:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" odwiedził nas Maciej Filipczuk, aby zaprosić na koncert grupy Radical Polish Ansambl, która właśnie wydała debiutancką płytę.
Audio
  • Relacja z nagrania debiutanckiej płyty Lumpeksu (Poranek Dwójki)
  • O konferencji "Tatarzy i Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości” opowiadał dr Piotr Krzyżanowski (Poranek Dwójki)
  • W pracowni wikliniarza i plecionkarza Wojciecha Świątkowskiego (Poranek Dwójki)
  • Jacek Górski opowiadał o tegorocznym Koncercie Niepodległości, który nosi tytuł „Leśni” (Poranek Dwójki)
  • Maciej Filipczuk zapraszał na koncert grupy Radical Polish Ansambl (Poranek Dwójki)
Okładka pierwszej płyty Radical Polish Ansambl
Okładka pierwszej płyty Radical Polish AnsamblFoto: mat. pras.

Radical Polish Ansambl łączy dzikie wiejskie mazurki z awangardową muzyką współczesną. współczesnej muzyce eksperymentalnej. W audycji porozmawialiśmy o tym, w czym muzycy widzą tu wspólny mianownik, jak to się stało, że polski mazurek dotarł tez do Indii i jak brzmi jego kosmiczna odmiana.

- Pierwszy impuls do spotkania grupy zainicjował Michał Mendyk dwa lata temu. Jego pomysłem było skonfrontowanie muzyki skomponowanej przez Zygmunta Krauzego, która do tej pory wykonywana była przez muzyków klasycznych, a w swojej partyturze ma wskazania by wykonywać ją w stylu ludowym - mówił Maciej Filipczuk. - To był skromny i genialny pomysł by wykonać ten utwór jeszcze raz przez muzyków nieklasycznych, którzy mają doświadczenie wyrażania się w muzyce wiejskiej.

W porankowej zabawie można było zdobyć płytę Radical Polish Ansambl, wygrał ją pan Hubert z Łodzi.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  •  usłyszeliśmy relację z sesji nagraniowej debiutanckiej płyty, nad którą w studiu Polskiego Radia pracował laureat Grand Prix tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" - zespół Lumpeks,
  •  połączyliśmy się telefonicznie z Gorzowem Wielkopolskim, gdzie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsce konferencja naukowa "Tatarzy i Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości". O szczegółach opowiadał dr Piotr Krzyżanowski, kierownik Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,
  •  w "Cudowytwórcach" przenieśliśmy się do Leszna niedaleko Kampinosu, gdzie przyjrzeliśmy się pracy wikliniarza i plecionkarza Wojciecha Świątkowskiego;
  • ponadto usłyszeliśmy rozmowę z Jackiem Górskim, który powiadał o idei projektu i temacie przewodnim tegorocznego Koncertu Niepodległości, który nosi tytuł „Leśni”.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: wiadomości kulturalnych, "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Zachęcamy do odsłuchania podcastów audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dr Piotr Krzyżanowski, Jacek Górski

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

gs

***


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naucz się muzyki z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:15
Muzyki wyjątkowo energicznej, będącej kontynuacją tradycji gry do tańca wiejskich orkiestr dętych z Lubelszczyzny i Roztocza. Muzycy WLOD odwiedzili "Źródła", aby zaprosić m.in. na warsztaty na Osiedlu Przyjaźń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Disco polo w przestrzeniach muzeum

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:00
W sobotnim "Poranku Dwójki"... "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Wystawa "Disco Relaks" opowiada o czasach przełomu, korzeniach muzyki chodnikowej i odrzuceniu jej przez część społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń