X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska muzyka ludowa radykalna jak nigdy dotąd

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 07:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" odwiedził nas Maciej Filipczuk, aby zaprosić na koncert grupy Radical Polish Ansambl, która właśnie wydała debiutancką płytę.
Audio
  • Relacja z nagrania debiutanckiej płyty Lumpeksu (Poranek Dwójki)
  • O konferencji "Tatarzy i Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości” opowiadał dr Piotr Krzyżanowski (Poranek Dwójki)
  • W pracowni wikliniarza i plecionkarza Wojciecha Świątkowskiego (Poranek Dwójki)
  • Jacek Górski opowiadał o tegorocznym Koncercie Niepodległości, który nosi tytuł „Leśni” (Poranek Dwójki)
  • Maciej Filipczuk zapraszał na koncert grupy Radical Polish Ansambl (Poranek Dwójki)
Okładka pierwszej płyty Radical Polish Ansambl
Okładka pierwszej płyty Radical Polish AnsamblFoto: mat. pras.

Radical Polish Ansambl łączy dzikie wiejskie mazurki z awangardową muzyką współczesną. współczesnej muzyce eksperymentalnej. W audycji porozmawialiśmy o tym, w czym muzycy widzą tu wspólny mianownik, jak to się stało, że polski mazurek dotarł tez do Indii i jak brzmi jego kosmiczna odmiana.

- Pierwszy impuls do spotkania grupy zainicjował Michał Mendyk dwa lata temu. Jego pomysłem było skonfrontowanie muzyki skomponowanej przez Zygmunta Krauzego, która do tej pory wykonywana była przez muzyków klasycznych, a w swojej partyturze ma wskazania by wykonywać ją w stylu ludowym - mówił Maciej Filipczuk. - To był skromny i genialny pomysł by wykonać ten utwór jeszcze raz przez muzyków nieklasycznych, którzy mają doświadczenie wyrażania się w muzyce wiejskiej.

W porankowej zabawie można było zdobyć płytę Radical Polish Ansambl, wygrał ją pan Hubert z Łodzi.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  •  usłyszeliśmy relację z sesji nagraniowej debiutanckiej płyty, nad którą w studiu Polskiego Radia pracował laureat Grand Prix tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" - zespół Lumpeks,
  •  połączyliśmy się telefonicznie z Gorzowem Wielkopolskim, gdzie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsce konferencja naukowa "Tatarzy i Karaimi w 100-lecie odzyskania niepodległości". O szczegółach opowiadał dr Piotr Krzyżanowski, kierownik Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,
  •  w "Cudowytwórcach" przenieśliśmy się do Leszna niedaleko Kampinosu, gdzie przyjrzeliśmy się pracy wikliniarza i plecionkarza Wojciecha Świątkowskiego;
  • ponadto usłyszeliśmy rozmowę z Jackiem Górskim, który powiadał o idei projektu i temacie przewodnim tegorocznego Koncertu Niepodległości, który nosi tytuł „Leśni”.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: wiadomości kulturalnych, "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Zachęcamy do odsłuchania podcastów audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: dr Piotr Krzyżanowski, Jacek Górski

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

gs

***


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naucz się muzyki z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:15
Muzyki wyjątkowo energicznej, będącej kontynuacją tradycji gry do tańca wiejskich orkiestr dętych z Lubelszczyzny i Roztocza. Muzycy WLOD odwiedzili "Źródła", aby zaprosić m.in. na warsztaty na Osiedlu Przyjaźń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Disco polo w przestrzeniach muzeum

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:00
W sobotnim "Poranku Dwójki"... "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Wystawa "Disco Relaks" opowiada o czasach przełomu, korzeniach muzyki chodnikowej i odrzuceniu jej przez część społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń