Daniel Cichy: dzięki Anaklasis polska muzyka będzie łatwiej dostępna

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
- Chcemy promować muzyczny dorobek Polski XX i XXI wieku na platformach streamingowych, poprzez dystrybucję światową i działania edukacyjne - zapowiedział dyrektor PWM, mówiąc o celach, jakie ma realizować nowa marka fonograficzna.
Audio
  • Daniel Cichy opowiada o rozpoczęciu działania marki Anaklasis (Poranek Dwójki)

Nazwa marki pochodzi z języka greckiego i oznacza "załamanie światła", ale ma również swoją muzyczną manifestację – to modyfikacja stóp rytmicznych, polegająca na przestawianiu ich elementów. Anaklasis to także tytuł awangardowego dzieła Krzysztofa Pendereckiego z 1959 roku, wykorzystujący tę koncepcję w praktyce.

Przede wszystkim dostępność

- Anaklasis to po trochu seria wydawnicza, marka, wytwórnia płytowa. Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma w swoich zadaniach promowanie muzyki polskiej, z dużym naciskiem na dzieła z XX i XXI wieku - mówił w audycji dr Daniel Cichy, tłumacząc, że owoce tej pracy to nie tylko wydawnictwa nutowe i książkowe czy działania edukacyjne i promocyjne, ale i konieczność prezentowania tego, co PWM wydaje w wersji papierowej, cyfrowej i dźwiękowej. - Powracamy do idei prof. Tomaszewskiego - podkreślił gość, wspominając postać założyciela PWM Mieczysława Tomaszewskiego i wydawanie nagrań jako ważny punkt nowego planu wydawniczego.

Jak zapowiada dyrektor PWM, Anaklasis, które obejmuje polską muzykę XX i XXI wieku - w tym utwory uznanych kompozytorów i wykonawców oraz wybitne dzieła - chce lepiej docierać do odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na wyzwania i na spotkanie z takim repertuarem. - Oprócz płyt muzyka ta będzie dostępna także w serwisach streamingowych czy w dystrybucji światowej. Polska muzyka jest doceniania na całym świecie i możemy się z tego cieszyć - powiedział, komentując ogłoszenie nominacji do nagrody International Classical Music Awards 2020, wśród których są polscy artyści i orkiestry, m.in. Agnieszka Budzińska-Bennet, Wrocław Baroque Ensemble czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Gość audycji zaprosił także na koncert inaugurujący działalność marki Anaklasis 22 listopada.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Daniel Cichy (dyrektor PWM)

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 8.30

at/jp

Czytaj także

Daniel Cichy: brakuje miejsca dla krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 09:00
- Krytyka to nie tylko komentowanie lecz także dokumentacja tego, co się w muzyce dzieje. I z tym mamy duży kłopot, ale nie dlatego, że nie ma kto pisać, lecz dlatego, że nie ma gdzie – mówił w Dwójce przewodniczący jury IV Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Matwiejczuk: Polacy łakną dobrej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:31
- Dużo podróżuję po Polsce i dlatego bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że nasza publiczność jest wręcz złakniona muzyki. To publiczność bardzo różnorodna, doświadczona i początkująca, a także bardzo różnorodna wiekowo. Polacy chodzą na koncerty i  słuchają muzyki, także tej trudniejszej – mówił wieloletni dziennikarz radiowej Dwójki, nowy redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert promujący ANAKLASIS 22 listopada o godz. 20.00 w Małej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 15:51
Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.
rozwiń zwiń