Massimiliano Caldi: w tej operze Mascagni odwlekał tragiczny koniec

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 14:39
Chodzi o dzieło Pietra Mascagniego "Rycerskość wieśniacza", którą dyrygent wykona w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina wraz ze znanymi śpiewakami i studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC.
Audio
  • Rozmowa z Massimiliano Caldim o wystawieniu opery "Rycerskość wieśniacza" w UMFC (Poranek Dwójki)
Audio
  • Rozmowa z Massimiliano Caldim o wystawieniu opery "Rycerskość wieśniacza" w UMFC (Poranek Dwójki)

Operze tej włoski dyrygent poświęcił swój doktorat "Rycerskość wieśniacza. Wierność tekstowi czy wykonawczej tradycji", w której badał powstanie tego dzieła. 

- Podczas badań widziałem rękopisy tej opery i doszedłem do wniosku, że pierwsza jej wersja była dłuższa niż teraz. Nie pamiętam, ile razy dyrygowałem tę partyturę, ale mając 52 lata, preferuję powtarzać partytury, które prowadziłem 20, 25 lat temu, kiedy byłem młody. Szukam detali, aby dyrygować to lepiej, niż wtedy.

Jak tłumaczył gość "Poranka Dwójki", kwestia długości i tempa jest przy "Rycerskości wieśniaczej" bardzo ważna. - Koniec tej opery jest tragiczny i kompozytor cały czas próbuje go odwlekać jak najdalej. - Cały czas powtarzam orkiestrze: "Nie za szybko", bo to młodzi ludzie, i grają świetnie, ale przez to, że grają z energią, dokładnie interpretując sugestie kompozytora, wychodzi nawet za szybko. 

Koncert "Rycerskości wieśniaczej" pod dyrekcją Massimiliano Caldiego ma miejsce 27 listopada 2019 roku w ramach cyklu "Środa na Okólniku". To świetna okazja do spotkania znakomitych śpiewaków, wśród których są Ewa Vesin, Tomasz Kuk, Leszek Skrla, a także do usłyszenia Orkiestry Symfonicznej UMFC, Chóru Mieszanego UMFC i Chopin University Chamber Choir. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Massimiliano Caldi

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 9.30

at/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Freszel: młoda publiczność wychwyci każdy fałsz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 10:30
- Dzieci na widowni są bardziej wymagające niż dorośli. Przy nich trzeba być zawsze wiarygodnym – opowiadała w Dwójce śpiewaczka operowa.
rozwiń zwiń