X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Massimiliano Caldi: w tej operze Mascagni odwlekał tragiczny koniec

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 14:39
Chodzi o dzieło Pietra Mascagniego "Rycerskość wieśniacza", którą dyrygent wykona w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina wraz ze znanymi śpiewakami i studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC.
Audio
  • Rozmowa z Massimiliano Caldim o wystawieniu opery "Rycerskość wieśniacza" w UMFC (Poranek Dwójki)

Operze tej włoski dyrygent poświęcił swój doktorat "Rycerskość wieśniacza. Wierność tekstowi czy wykonawczej tradycji", w której badał powstanie tego dzieła. 

- Podczas badań widziałem rękopisy tej opery i doszedłem do wniosku, że pierwsza jej wersja była dłuższa niż teraz. Nie pamiętam, ile razy dyrygowałem tę partyturę, ale mając 52 lata, preferuję powtarzać partytury, które prowadziłem 20, 25 lat temu, kiedy byłem młody. Szukam detali, aby dyrygować to lepiej, niż wtedy.

Jak tłumaczył gość "Poranka Dwójki", kwestia długości i tempa jest przy "Rycerskości wieśniaczej" bardzo ważna. - Koniec tej opery jest tragiczny i kompozytor cały czas próbuje go odwlekać jak najdalej. - Cały czas powtarzam orkiestrze: "Nie za szybko", bo to młodzi ludzie, i grają świetnie, ale przez to, że grają z energią, dokładnie interpretując sugestie kompozytora, wychodzi nawet za szybko. 

Koncert "Rycerskości wieśniaczej" pod dyrekcją Massimiliano Caldiego ma miejsce 27 listopada 2019 roku w ramach cyklu "Środa na Okólniku". To świetna okazja do spotkania znakomitych śpiewaków, wśród których są Ewa Vesin, Tomasz Kuk, Leszek Skrla, a także do usłyszenia Orkiestry Symfonicznej UMFC, Chóru Mieszanego UMFC i Chopin University Chamber Choir. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Massimiliano Caldi

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 9.30

at/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Freszel: młoda publiczność wychwyci każdy fałsz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 10:30
- Dzieci na widowni są bardziej wymagające niż dorośli. Przy nich trzeba być zawsze wiarygodnym – opowiadała w Dwójce śpiewaczka operowa.
rozwiń zwiń