X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gościni, ministerka, chirurżka. Czy feminatywy się przyjmą?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 12:04
- To są całkowicie poprawne gramatycznie formy, pozostaje jednak kwestia, czy te formy aprobujemy czy nie - mówiła w Dwójce  językoznawczyni dr Agata Hącia.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Masson

Badaczka języka podkreśliła, że kwestia feminatywów jest zagadnieniem społecznym, a nie językowym. Formy te mieszczą się bowiem w systemie języka polskiego. Przez wiele osób są jednak postrzegane jako nienaturalne i odgórnie narzucone. - W tym momencie pojawia się pytanie, co jest naturalną ewolucją języka? - pytała dr Agata Hącia. - To, co teraz obserwujemy, częściowo wynika z pewnych poglądów. Te poglądy są reprezentowane przez jakąś część społeczeństwa. Czy to jest naturalny rozwój?

Gość "Poranka Dwójki" dodała, że zanim sięgniemy po feminatywy, warto uwzględnić życzenie osoby, z którą rozmawiamy. - To po pierwsze świadczy o naszej grzeczności. Po drugie pokazuje, że odnajdujemy się we wspólnej przestrzeni. Nie widzimy tylko własnych przekonań, ale również uwzględniamy to, czego życzy sobie osoba, z którą jesteśmy w interakcji.

W audycji dr Agata Hącia zwróciła uwagę, że pozytywny stosunek do feminatywów w większym stopniu obserwuje u kolegów językoznawców niż u koleżanek językoznawczyń. Badaczka wyjaśniła, dlaczego sama buntuje przeciwko niektórym feminatywom. Dr Hącia mówiła też o formalnej różnicy między odmianą nazwisk i dodawaniem żeńskich końcówek. Jako przykład posłużyła się nazwą festiwalu Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 9.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archaizmy w związkach frazeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 08:57
W audycji tym razem pojawiły się zagadki językowe dotyczące związków frazeologicznych z komponentami archaicznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopotliwa odmiana rzeczowników

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:09
W audycji tym razem królowały zagadki językowe dotyczące rzeczownika.
rozwiń zwiń