W rocznicę śmierci prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 15:56
14 stycznia mija pierwsza rocznica śmierci wybitnego chopinologa, muzykologa i teoretyka muzyki. W "Poranku Dwójki" spotkamy się z Olgą Pasiecznik, która opowie o współpracy z profesorem Tomaszewskim.
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Jan Bogacz

Na koncert "Chopina pieśni i piosnki" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego złożą się ukochane przez prof. Tomaszewskiego chopinowskie utwory. Usłyszymy wszystkie Pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Olgi Pasiecznik i Kevina Kennera oraz Mariusza Godlewskiego i Radosława Kurka.

O specyfice wykonawstwa tych dzieł oraz o współpracy z profesorem Mieczysławem Tomaszewskim porozmawiamy w "Poranku Dwójki" z wielką sopranistką Olgą Pasiecznik. Spotkanie o godz. 8.30 (transmisja wideo). 

Godzinę później gościć będziemy Dorotę Landowską. Aktorka podejmuje się interpretacji scenicznych silnych kobiecych osobowości. W repertuarze Instytutu Teatralnego znalazł się monodram o Zofii Stryjeńskiej "Stryjeńska. Let's dance". Natomiast w Teatrze Polskim w Bydgoszczy trwają próby do spektaklu o Halinie Mikołajskiej "Wielce Szanowna Pani". Na rozmowę z Dorotą Landowską, która wciela się we wspomniane artystki, zapraszamy o godzinie 9.30. (transmisja wideo).

 

Ponadto w Poranku:

  • nominacja w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy" - o ogromnym znaczeniu tej nominacji opowie krytyk filmowy Michał Oleszczyk,
  • amerykańska prasa o nominacjach do Oscarów,
  • Charles Bukowski i jego koty na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, czyli spektakl "O kotach" w reż. Tomasza Cyza

Zapraszamy również do udziału w kolejnej odsłonie naszego konkursu "Do 3 razy sztuka"

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (14.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Zobacz więcej na temat: Mieczysław Tomaszewski
Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski: fascynacja botaniką pomogła mi przy edukacji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:00
- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. Ta fascynacja pogłębiła się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą - mówił w 2006 roku w Dwójce nieżyjący już wybitny muzykolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria João Pires w hołdzie profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 12:12
W audycji przypadającej w 98. rocznicę urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego słuchaliśmy nagrań jednej z jego ulubionych chopinistek - Marii João Pires, świętując tym samym 75. urodziny wybitnej portugalskiej pianistki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopina pieśni i piosnki". Koncert pamięci prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 19:00
14 stycznia w pierwszą rocznicę śmierci prof. Mieczysława Tomaszewskiego w Studiu PR im. W. Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert, którego transmisji wysłuchaliśmy w Programie 2 Polskiego Radia
rozwiń zwiń