"Teraz oto jestem". Nowa biografia Edwarda Stachury

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 13:00
Urodził się we Francji, skąd po niemal dekadzie wraz z rodzicami przeniósł się do Polski. Uważał, że poezja przenika wszystko i poezję tworzył przez całe swoje życie. Zakończone tragicznie. Stał się idolem, artystą pokoleniowym. W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o Edwardzie Stachurze.
Edward Stachura
Edward StachuraFoto: PAP/Maciej Kłoś

O artyście opowie Jakub Beczek, który w książce "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach" zebrał ponad 30 opowieści o Stachurze – ludzi dobrze go znających i takich, którzy zetknęli się z nim raz lub dwa razy. Otrzymaliśmy obraz poety widziany z różnorodnych perspektyw, odkrywający nieznane aspekty jego osobowości. Właściwie nowa biografia.

Wśród wspominających są osoby publicznie znane, jak Daniel Olbrychski czy Adam Jasser oraz niemal anonimowe, jak motorniczy kierujący pociągiem, który potrącił Stachurę w 1979 roku. Są fani Stachury i osoby traktujące go z dużym dystansem. Czytelnik otrzymuje sugestywne tropy, ale ostatecznie na ich podstawie sam musi zbudować swój osobisty portret Edwarda Stachury. Spotkanie z Jakubem Beczkiem o godzinie 8.30 (transmisja wideo).


Ponadto w audycji:

  • relacja z wręczenia Paszportów Polityki
  • odtajnione archiwa Szwedzkiej Akademii i nazwisko Witolda Gombrowicza wśród nominowanych do literackiego Nobla
  • Rok Beethovena i plany dokończenia X symfonii za pomocą sztucznej inteligencji
  • wawelskie komnaty udostępnione dla miłośników fotografii

Zapraszamy również do udziału w kolejnej odsłonie naszego konkursu "Do 3 razy sztuka"

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (15.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Edward Stachura biografia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poeta niepogodzony

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 14:05
Gdy żył mówiono o nim: James Dean, outsider, św. Franciszek w dżinsach. Jego wiersze, które na spotkaniach autorskich wyśpiewywał przy akompaniamencie gitary uwiodły pokolenia. 24 lipca minie 30 lat odkąd Edward Stachura pożegnał się z tym światem. Odszedł śmiercią tragiczną. Zostały po nim jego utwory – wiersze, opowiadania, powieści, felietony, listy.
rozwiń zwiń