REKLAMA

Dominik Cieszkowski: domena publiczna to nie tylko książki i czasopisma

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 13:37
- W domenie publicznej jest wszystko, co stanowi wyraz pracy twórczej i może zostać w jakikolwiek sposób utrwalone. Po siedemdziesięciu latach trafia to do POLONY jako utwór. Wszystkie te zbiory możemy wykorzystać w dowolny sposób - mówił w Programie 2 Polskiego Radia wicedyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Dominik Cieszkowski o zbiorach biblioteki cyfrowej POLONA (Poranek Dwójki)

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. 

- To są utwory z bardzo szerokiego zakresu, które wchodzą do domeny publicznej. Najbardziej nas cieszy, gdy widzimy, jak bardzo szybko zostają wykorzystane na różnych polach i jak pojawiają się reprinty wydań. Jak pojawiają się fragmenty utworów artystycznych, które są wykorzystywane przez nowych twórców w ramach ich aktualnej twórczości - opowiadał Dominik Cieszkowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dominik Cieszkowski (wicedyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń