"Halka" Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:30
W "Poranku Dwójki" gościć będziemy sopranistkę Izabelę Matułę, z którą porozmawiamy o warszawskiej premierze "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
Plakat opery Halka w reż. Mariusza Trelińskiego
Plakat opery "Halka" w reż. Mariusza TrelińskiegoFoto: Mat. prasowe

Po wielkim sukcesie, jakim było wystawienie opery w Theater an der Wien publiczność w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej będzie miała okazję zobaczyć tę wspaniałą inscenizację. W roli Halki - Izabela Matuła. Wybitną sopranistkę gościć będziemy o godz. 9.10 (transmisja wideo).

Śpiewaczkę mogliśmy poznać głównie w rolach sopranowch we włoskich operach, takich jak: Aida, Trubadur, Moc przeznaczenia, Luisa Miller, Otello, Stiffelio i Bal maskowy Verdiego, Madame Butterfly (Mannheim), Siostra Angelika, Tosca (Darmstadt, Magdeburg, Düsseldorf),  Turandot i Cyganeria (Bilbao) Pucciniego oraz w dziełach Mozartowskich partie Hrabiny w Weselu Figara i Donny Elviry w Don Giovannim (Dortmund, Bonn). Ale Izabela Matuła specjalizuje się też w repertuarze niemieckim i słowiańskim, występując w takich operach, jak: Lohengrin Wagnera, Mazepa i Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego (Linz), Katia Kabanowa Janáčka, Dalibor Smetany (Frankfurt) i Švanda dudák Weinbergera (Palermo). 

Naszym gościem po godz. 8.30 będzie Anna Hryniewiecka - dyrektor Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Porozmawiamy o wielkim sukcesie, jakim jest renowacja ponad połowy zamku - dawnej rezydencji cesarskiej, bardzo interesującej przestrzeni i architektury, w którą wpisana jest historia. Ciekawostka: zamek miał służyć celom rezydencjalnym Adolfa Hitlera. Historia jest bez wątpienia wpisana w mury zamkowe. A na 2020 rok zaplanowanych jest wiele ważnych wydarzeń.

Ponadto w audycji:

  • Joanna Szczęsna - biografka Wisławy Szymborskiej opowie o przyjaźni między noblistką i Stanisławem Barańczakiem,
  • wybierzemy się też do Muzeum Nikifora otwartego po długim remoncie,
  • zabierzemy Państwa również do Wrocławia - twórcy murali z Nadodrza są niepewni przyszłości swoich prac,
  • w felietonie Nowa Mowa pospacerujemy z "gołokoskowcami".

Zapraszamy również do udziału w konkursie "Do 3 razy sztuka".

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (4.02) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Czytaj także

Piotr Gliński o premierze "Halki": wydobyto mniej oczywiste warstwy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:55
- Gotowy jestem bronić przeniesienia "Halki" do czasów PRL-u, dzięki temu zabiegowi wydobyte są na pierwszy plan te warstwy dzieła, które są mniej oczywiste - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński o premierze "Halki" Moniuszki w Theater an der Wien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Halka" Moniuszki w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 19:15
W "Operze pod gwiazdami" zapraszaliśmy do jednego z najważniejszych teatrów operowych na świecie, gdzie "Halka" Stanisława Moniuszki przeniesiona została w lata 70. Na scenie wystąpiło dwóch czołowych polskich śpiewaków: Tomasz Konieczny i Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Treliński: "Halka" to mierzenie się z mitem polskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 18:10
- Ta opera była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, ale całkowicie zaciemniała kontekst historyczny, będący jedną z ciemniejszych kart naszej historii, rzezi galicyjskiej - mówił reżyser, którego "Halkę" Stanisława Moniuszki wystawiono właśnie na deskach słynnego Theater an der Wien.
rozwiń zwiń