Polscy paryżanie. Łukasz Borowicz o koncercie w urodziny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:22
- Paryż był tą mekką, do której wszystkim młodym kazał jechać Karol Szymanowski. Absolwenci paryskich szkół byli współtwórcami potęgi polskiej szkoły kompozytorskiej - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Łukasz Borowicz z Filharmonii Poznańskiej.
Audio
  • Łukasz Borowicz o koncercie w 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, w Théâtre des Champs-Élysées (Poranek Dwójki)
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: PR

masecki 1200.jpg
Wspólne urodziny Dwójki i Chopina
Dyrygent zapowiedział, że Filharmonia Poznańska z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zagra 1 marca w paryskim Théâtre des Champs-Elysées.

Koncerty "Muzyka polska wczoraj i dziś" wypełnią europejskie tournée (Frankfurt nad Odrą, Darmstadt, Wiesbaden, Kolonia) Rafała Blechacza i Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, które na początku marca zwieńczy w Paryżu koncert urodzinowy Fryderyka Chopina. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Polski w Paryżu oraz Paryskie Towarzystwo Chopinowskie.

- Jedną z kluczowych postaci dla polskiej kultury połowy wieku był Roman Palester - opowiadał w "Poranku Dwójki" dyrygent Łukasz Borowicz. Wspomniany kompozytor, w pierwszej połowie XX wieku, był aktywnym popularyzatorem muzyki polskiej za pośrednictwem audycji radiowych, przede wszystkim w Radiu Wolna Europa. - Był świadkiem przedwojennej sytuacji muzycznej w Polsce. Kreowano go nawet na kompozytora numer jeden - dodał muzyk.

Jeden z utworów, który zostanie zaprezentowany w czasie tournée to "Tańce weselne" z baletu "Pieśń o ziemi", który święcił tryumfy w czasie międzynarodowej wystawy EXPO w 1937 r. w Paryżu - To jest czysty żywioł, utwór prosty, ale kunsztowny - mówił Łukasz Borowicz - To był monet polskiego tryumfu przed zagładą - stwierdził.  

W programie koncertów usłyszymy "Tańce weselne" z baletu "Pieśń o ziemi" Romana Palestera; III Symfonię koncertującą na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę Aleksandra Tansmana; koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. 

Relacja z paryskiego koncertu na antenie Dwójki w poniedziałkowej audycji (2.03) "Wybieram Dwójkę".

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 7.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

uk/pg

Czytaj także

Nowa Filharmonia Paryska. Przyjdź i zagraj

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 11:00
- W weekendy odbywają się koncerty partycypacyjne: dyrygent zaprasza publiczność do wykonania na przykład fragmentu "Czarodziejskiego fletu" Mozarta - wyjaśniał Philippe Provensal z Filharmonii Paryskiej.
rozwiń zwiń