Bułgarski Płowdiw. Kultura i miłość do Polski. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 07:22
- Miłość do Polski w Bułgarii jest wielka, ale szczególnie w regionie Płowdiwu. Już od XIX wieku jest obecna w kulturze regionu trackiego - przyznała w "Poranku Dwójki" pianistka Sylwia Zaremba. 
Audio
  • O współpracy między uczelniami mówią Toni Shekerdzieva-Nowak, rektor Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiw oraz Sylwia Zaremba, pianistka polsko-bułgarskiego pochodzenia (Poranek Dwójki)

"Poranek Dwójki" spędziliśmy w jednym z najstarszych miast Europy, położonym na sześciu wzgórzach, malowniczym Płowdiw.  Gośćmi audycji były Toni Shekerdzieva-Nowak, rektor Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiw, oraz Sylwia Zaremba, pianistka polsko-bułgarskiego pochodzenia, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Drugie co do wielkości miasto Bułgarii nosiło w minionym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dzięki temu, jak mówiła rektor Akademii, rozwinęła się turystyka kulturalna. - Przyjechały osoby zainteresowane nie tylko klimatem Bułgarii, ale też zabytkami i kulturą kraju - wyjaśniała Toni Shekerdzieva-Nowak. 

Sylwia Zaremba, która część edukacji muzycznej odbyła w Polsce, a część w rodzinnym Płowdiwie, jest przekonana o serdeczności jaką żywią mieszkańcy regionu trackiego do tamtejszej, licznej Polonii. Jej zdaniem, zauważalna obecność katolików w tym mieście i wizyty papieża Jana Pawła II, zbudowały klimat życzliwości dla Polaków. - Bez względu na wyznanie, Polak może się tam czuć jak w domu - zapewniła.

*** 

Audycja: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Toni Shekerdzieva-Nowak (rektor Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiw), Sylwia Zaremba (pianistka polsko-bułgarskiego pochodzenia)

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Co łączy Stefena Batorego i całujących się studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 17:29
- Tartu reklamuje się jako miasto dobrych myśli - mówi etnolog Klara Sielicka-Baryłka o drugim, co do wielkości, mieście Estonii. - Tam się wraca, tam chce się wracać!
rozwiń zwiń