Ewa Vesin: przez koronawirusa nie tylko nie zarabiamy, ale tracimy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 15:22
- Dla nas, artystów, koronawirus oznacza ogromne straty. Większość śpiewaków operowych to osoby, które nie są zatrudnione na etatach. Pomijając już fakt, że nie zarabiamy z powodu odwoływanych spektakli, to również tracimy. Taki wyjazd za granicę jak mój, na okres 6 tygodni prób, wiąże się też z ogromnym wydatkiem. Teatry nie płacą nam za hotele, musimy się sami utrzymywać - mówiła w "Poranku Dwójki" znakomita sopranistka.
Audio
  • Śpiewaczka operowa Ewa Vesin o przerwanych pracach nad spektaklem "Turandot" w Rzymie i epidemii koronawirusa we Włoszech (Poranek Dwójki)
Ewa Vesin (L)
Ewa Vesin (L)Foto: Jan Bogacz/PAP

beczała piotr 1200.jpg
Piotr Beczała: byłem nieodłącznym elementem tej wersji "Halki"

Niedawno mogliśmy podziwiać Ewę Vesin w roli Halki w Teatrze Narodowej-Operze Narodowej w Warszawie w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Natomiast już wkrótce mieliśmy cieszyć się z jej sukcesu i partii Turandot w Rzymie w inscenizacji chińskiego artysty i aktywisty Ai Weiweia.

- Bardzo cieszyłam się na tę produkcję i nadchodzące spektakle. Teatr w Rzymie jest wspaniały, raz już tam gościłam. Niestety, dokładnie tydzień temu nasza próba została przerwana, a dyrektor poinformował nas, że nasza produkcja zostaje wstrzymana. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, jak będzie to wyglądało. Czy próby zostaną wstrzymane na chwilę, na dwa tygodnie, bo taka była pierwsza wersja ogłoszona przez włoski rząd, że do 20 marca zamknięte będą szkoły, jak również kina, teatry i opery. Jednak następnego dnia, w czwartek (5.03), dostaliśmy oficjalne potwierdzenie od dyrekcji, że cała produkcja musi zostać odwołana - opowiadała śpiewaczka.

Kalendarze wywrócone do góry nogami

Członkowie zespołu pracującego nad premierą opery "Turandot" w Rzymie musieli rozjechać się do domu. - Na szczęście udało się nam wrócić, bo nie byliśmy też pewni, czy będą jeszcze latały samoloty. Ja wróciłam w niedzielę i ze smutkiem czekamy, co wydarzy się dalej - podkreślała Ewa Vesin.

Z audycji można było dowiedzieć się również, jak dziś wygląda sytuacja we Włoszech w związku z epidemią koronawirusa i co dalej z kalendarzami instytucji kulturalnych oraz samych artystów.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Ewa Vesin (śpiewaczka operowa)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Rekordy, rozmach i koronawirus w tle

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie pod każdym względem niezwykły. Zarówno pod względem ilości pianistów chcących w nim wystartować, jak i instytucji zaangażowanych w jego organizację, finansowanie i relacjonowanie. Mimo wątpliwości związanych z koronawirusem, organizatorzy podjęli decyzję o zachowaniu pierwotnego terminu przesłuchań, które odbędą się w kwietniu w Warszawie.
rozwiń zwiń