Wirtualnie do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 08:00
W czasach pandemii, kiedy wszystkie instytucje kulturalne są zamknięte sporo się mówi o dostępności kultury on-line. W sobotnim "Poranku Dwójki" odwiedziliśmy Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zachęcając Państwa do jego wirtualnego poznania. Gościem audycji był Bratek Robotycki.
Audio
  • Bratek Robotycki z PME w Warszawie, o zbiorach muzealnych dostępnych online (Dwójka/Poranek Dwójki)
Disco Relaks
Disco RelaksFoto: http://ethnomuseum.pl/wystawy/disco-relaks/

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie to najstarsze w Polsce i jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Muzeum powstało w 1888 roku i mieści ponad 80 tysięcy obiektów z całego świata i około 120 tysięcy archiwaliów.

Co Państwowe Muzeum Etnograficzne ma do zaoferowania internautom?

- Parę lat temu weszliśmy na platformę Google Arts & Culture i udostępniamy na niej nasze wystawy stałe. Przestrzeń fizyczna naszego muzeum się zmienia, właśnie skończył się remont i chcemy, aby była ona wkrótce udostępniona zwiedzającym. W konsekwencji zlikwidowaliśmy wystawę "Zwykłe - Niezwykłe” i "Zakochany Chopin", które na Google Arts & Culture jeszcze można zobaczyć.

Pozostałe inne stałe wystawy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie można również zwiedzić wirtualnie. Dostępna jest wystawa "Czas Świętowania", prezentująca pierwsze opisy etnograficzne, stroje ludowe i podejścia ludoznawców do ludowości, wystawa "Porządek Rzeczy" Piotra B. Szackiego poświęcona gospodarce dawnej wsi, czy "Biblia Pauperum".

Na stronie PME możemy równie obejrzeć fotografie Mieczysława Cholewy z lat 50. złożone w archiwach muzeum, a pochodzące z regionu Lachów Sądeckich. Wśród prezentowanych na platformie prac możemy dostrzec również zdjęcia Szackiego i Chojnackiego, a ich filmy obejrzeć na muzealnym kanale youtube. Zapraszamy również do wirtualnego zapoznania się z bardzo współczesną ekspozycją niedawno otwartych wystaw "Disco Relax" czy "Wcielenia Jelenia".

Jak muzealnik przeżywa czas pandemii?

- Pracuję nad swoimi obowiązkami, czytam i nadrabiam zaległości naukowe. Pozostają do zrobienia nasze codzienne prace formalne, np. uzupełnianie kart obiektów. Jako etnografowie możemy porozmawiać również w tym czasie sami ze sobą. Zadawanie pytań typu: Jak ja patrzę na świat - to również jest etnografia! – opowiadał w sobotnim Poranku Dwójki Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście:  Bratek Robotycki (PME w Warszawie)

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 8.35


gs

Czytaj także

Urzecze - etnograficzna enklawa w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:05
Zamieszkują je Siekierczanie, Zawiślanie, mieszkańcy Saskiej Kępy - nadal dbający o swoją kulturową odrębność. Region gwarowo nazywa się "Łurzyce", to mikroregion etnograficzny, leżący po obydwu stronach Wisły, pomiędzy Pilicą i Wilgą a południowymi rubieżami Warszawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:30
1 kwietnia minie 11 lat od jego otwarcia. Jest prywatną placówką założoną i prowadzoną przez małżeństwo - Zdzisława i Laurę Bziukiewiczów. W muzeum zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku, a najmłodsze pochodzą z lat 70. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wieczny początek" na powojennych Mazurach i Warmii

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 14:24
- Bardzo byłam zaskoczona, kiedy zaczęłam zbierać materiały do tej książki, słysząc tam jeszcze zdania: "Boimy się, że Niemcy tutaj wrócą". Z pokolenia na pokolenie ludzie przekazują tam sobie lęk - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Szady, autorka nowo wydanej książki "Warmia i Mazury. Wieczny początek".
rozwiń zwiń