Urzecze - etnograficzna enklawa w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:05
Zamieszkują je Siekierczanie, Zawiślanie, mieszkańcy Saskiej Kępy - nadal dbający o swoją kulturową odrębność. Region gwarowo nazywa się "Łurzyce", to mikroregion etnograficzny, leżący po obydwu stronach Wisły, pomiędzy Pilicą i Wilgą a południowymi rubieżami Warszawy. 
Audio
  • Pogrzebanie basa (Poranek Dwójki)
  • Urzecze - to, co najbliższe i najbardziej ulotne (Poranek Dwójki)
  • Karnawałowy zwyczaj wodzenia niedźwiedzia (Poranek Dwójki)
  • Skarby z archiwum Mariana Domańskiego.
  • Zapowiedź cyklu Praktyki Lokalnej Kultury (Poranek Dwójki)
Urzecze. Plaża Siekierkowska.
Urzecze. Plaża Siekierkowska.Foto: Mariusz Jerzy Raniszewski

Urzecze obejmuje m.in. dzielnice stolicy - Mokotów, Wilanów, Pragę-Południe i Wawer, wdziera się prawie w centrum stolicy. - To jedna z tożsamości warszawian w ogóle. Ta struktura jest bardzo bogata. Ja jestem mieszkańcem skraju Siekierek i wiedzę, jak region ten urbanizuje się intensywnie w ostatnich latach. Pomyślałem, że dokumentacja tego, co ginie, byłaby jak najbardziej uzasadniona - mówił Mariusz Jerzy Raniszewski.


Haft z okolic Wilanowa. Haft z okolic Wilanowa.

- Warszawa była motorem rozwoju tego regionu, ciągnącego się około 40 km na południe, w odległości targowej - mówił z kolei dr Łukasz Maurycy Stanaszek. - Dzięki handlowi mieszkańcy się bogacili, a przez to stroili i budowali swoją odrębność. Stolica jednocześnie staje się grabarzem tego regionu: wdzierają się nowi mieszkańcy, to powoduje korozję tradycji. Walczymy o przetrwanie starych tradycji.

Jaką skalę ma poczucie tożsamości Urzeczan? Które dokładnie tereny zamieszkują? Jakie inicjatywy podtrzymują pamięć o wyjątkowości tego mikroregionu? O tym - w rozmowie Poranka.

Strój wilanowski z nadwiślańskiego Urzecza. Strój wilanowski z nadwiślańskiego Urzecza.    Foto: Mariusz Jerzy Raniszewski

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 7.35 słuchaliśmy także kolejnego odcinka z archiwum Mariana Domańskiego, mówiącego o wręczeniu pierwszej Nagrody im. Oskara Kolberga,
  • o 8.10 spotkaliśmy się z Macieje Filipczukiem, aby porozmawiać o starcie Praktyki Lokalnej Kultury w Lublinie,
  • o 8.35 z Bogdanem Jasińskim z Muzeum Wsi Opolskiej mówiliśmy, na czym polega ostatkowy zwyczaj jakim jest wodzenie niedźwiedzia
  • odwiedziliśmy Krzanowice na pograniczu lasko-śląskim, by uczestniczyć w ostatkowym zwyczaju zwanym bas begraben, czyli pogrzebanie basa,
  • słuchaliśmy kolejnych odcinków cykli "Historia polskiego folku" i "Pierwsze kroki".
Pogrzebanie basa. Krzanowice. Pogrzebanie basa, Krzanowice 2018.    Foto: Dariusz Kawulok

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 7.00

at


Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka na receptę. O jej dobroczynnych właściwościach

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 17:50
- Muzyka działa równocześnie na somę i na psyche: zmniejsza napięcie mięśniowe, spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja oddech - mówił w audycji dr Maciej Kierył, legenda polskiej muzykoterapii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztaty z ukraińskimi pieśniami miłosnymi i kozackimi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 04:20
Naszym gościem była Eliza Paś - trenerka śpiewu z którą zaprosimy Państwa m.in. na Warsztat Ukraińskich Pieśni o Miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty Mikrofon dla Piotra Kędziorka!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:00
W Światowym Dniu Radia Polskie Radio przyznało Piotrowi Kędziorkowi - Redaktorowi Naczelnemu Radiowego Centrum Kultury Ludowej swoją najważniejszą nagrodę - Złoty Mikrofon. Uroczysta gala odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń