Michał Senk: Jan Paweł II dał świadectwo wartości życia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:59
"Musicie być mocni mocą miłości" - te słowa świętego przywołuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Uczyniło je też hasłem tegorocznych obchodów 15. rocznicy śmierci papieża Polaka.
Audio
  • Rozmowa z Michałem Senkiem, dyr. Centrum Myśli Jana Pawła II o rocznicy śmierci papieża Polaka (Poranek Dwójki)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PAP/DPA

Cytowane słowa padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, ale są szczególnie aktualne w trudnych czasach pandemii. Te i wiele innych treści przekazywanych przez Ojca Świętego.

Wracając do chwili śmierci papieża Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II porównał go z przeżywanymi obecnie momentami. - Szczególnie odczuwaliśmy ten czas, tak jak dzisiaj. Teraz nie możemy wyjść z naszych przestrzeni prywatnych, ale powinniśmy to poczucie wspólnoty mieć. Świadomość, że za maseczką jest drugi człowiek, który odczuwa niepokój - mówił gość "Poranka Dwójki".

Po 15 latach możliwe jest podsumowanie wpływu niespełna 27-letniego pontyfikatu na życie społeczne. - Kiedy myślę o tym jak nas zmienił ten czas, wydaje mi się, że Jan Paweł II odchodząc dał świadectwo wartości życia. Jak należy dbać o życie nienarodzone, a z drugiej strony jak dbać o życia osób starszych, człowieka umierającego - podkreślił Michał Senk. - Ten autorytet moralny Jana Pawła II miał ogromny wpływ na nasze poszukiwanie drogi do wolności, również ekonomicznej- wyjaśniał.


Jan Paweł II shutterstock 1200.jpg
"Fabryka myśli Jana Pawła II". Papież Polak i nauka

Odnosząc się do czasów po transformacji Michał Senk przypomniał ich trudne początki. - Nasze społeczeństwo było bardzo podzielone. Jan Paweł II trzema pierwszymi pielgrzymkami dodawał otuchy do walki o zmianę, tylko to nie była walka z kimś, tylko walka o prawdę, o uczciwość, o sprawiedliwość, o lepsze jutro - zaznaczył i podkreślił, że przebudowa sposobu myślenia nie nastąpiła szybko i podobnie jest teraz. - Zmiany nie przyjdą od razu, musimy zwrócić uwagę w kierunku naszych rodzin, żebyśmy umieli wyjść wzmocnieni z tej sytuacji. Oczywiście coś tracimy, ale w tym etycznym wymiarze nauczania Jana Pawła II możemy poszukiwać recepty na ten czas. Zarówno dotyczącej cierpienia, jak i cierpliwości, samotności - zaznaczył gość "Poranka"

Nawiązując do odcięcia odbiorców od bezpośredniego kontaktu ze sztuką, Michał Senk podkreślił jej znaczenie w nauczaniu Jana Pawła II. - To jest czas, który zatrzymał kulturę, ale kultura nigdy nie zanika. Poszukuje sposobów na dotarcie do nas. Zwracając się do artystów w liście, Jan Paweł II zarówno podkreślił niesamowitą rolę twórcy, artysty, który w ten sposób przypomina Stwórcę-Boga i są zaszczepieni w Genesis, w Księdze Rodzaju, jako ci, którzy tworzą - i dodał - oni wyprzedzają teraźniejszość. Już teraz artyści stawiają tezy, pytania. Czy to, co teraz robimy jest uczciwe, moralne, czy będziemy mogli spojrzeć z dumą na nasze działania czy tez z jakimś zawstydzeniem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 8.30

uk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II - życie pełne, aż po godzinę 21.37

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:10
Od święceń, przez wybór na papieża, po ostatnią drogę. - Pragnienie spotkania z konkretnymi ludźmi stanowiło ważne motto jego posługi - wspomina w Jedynce ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata dnia". Polacy obchodzą rocznice podzieleni?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 19:00
Obchody istotnych dla Polaków rocznic znowu podzieliły polityków. - Oczekiwałbym od polityków i instytucji państwa wzniesienia się ponad doraźne podziały i wspólnego celebrowania znaczących dla narodu rocznic – powiedział w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski z "Super Expressu". Tę kwestię w "Debacie dnia" komentował także Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń