Nowa szkoła dla specjalistów na planach filmowych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:12
- Otwieramy w tej chwili, na przekór wirusom i innym przeszkodom, nową szkołę. To będzie szkoła zawodów filmowych. Będziemy kształcić: oświetlaczy, operatorów kamery, ostrzycieli. Takich ludzi, którzy będą mieli pracę i będą dobrze opłacani - zapowiedział na antenie Dwójki Maciej Ślesicki, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Audio
  • Maciej Ślesicki o nowej szkole zawodów filmowych (Poranek Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: gnepphoto/Shutterstockc.om

Edukacja w obszarze zawodów, które wymagają warsztatu, została w ostatnim czasie całkowicie zawieszona ze względu na zakaz spotykania się. Dotknęło to także studentów i pedagogów WSF. -  Warszawska Szkoła Filmowa jest szkołą praktyczną. To był dla nas bardzo ciężki czas - zaznaczył współtwórca placówki i dodał, że nie był to jedyny problem. - Okazało się, że jesteśmy za duzi, na samych etatach mamy 150 osób i w tej sytuacji do wyboru mieliśmy wypłacać ludziom pensje albo upaść. Okazało się też, że tzw. tarcze nie bardzo obejmują działalność oświatową, ale walczymy - podkreślił.

ekipa filmowa 1200.jpg
Jedenaście lat z młodymi filmowcami

Izolacja nie zmieniła planów rozwojowych placówki, która niebawem powiększy się o nową gałąź kształcenia dla filmowców. - Tuż przed epidemią w Warszawskiej Szkole Filmowej skończyliśmy ze studentami duży fabularny film. To będzie pierwsza produkcja WSF, studenci pracowali właściwie na wszystkich stanowiskach twórczych - opowiadał reżyser. - Natomiast okazało się, że do pewnych zawodów technicznych musieliśmy zatrudnić specjalistów z rynku. Okazało się też, że tych ludzi nie ma, są rozchwytywani - zaznaczył. - Jeśli są dobrzy, to mają pracę na stałe i dyktują za swoją pracę bardzo, ale to bardzo poważne stawki.

To doświadczenie stało się przyczynkiem do planowanego otwarcia szkoły zawodów filmowych, która ma zasilić rynek wysokiej klasy specjalistami. - Zdałem sobie sprawę, z jak wieloma tego typu wspaniałymi ludźmi pracowałem przez te wszystkie lata na planach filmowych i postanowiłem sam uczyć tego, co wiem o tej robocie i wykształcić takich ludzi, z jakimi sam chciałbym pracować - zapowiedział Maciej Ślesicki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Maciej Ślesicki (reżyser, scenarzysta, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Digitalizacja na życzenie" - nowa usługa Biblioteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:42
- Otworzyliśmy nową usługę publikacji na życzenie dzieł należących do domeny publicznej. Ma to na celu udostępnienie tego wszystkiego, czego nie mamy obecnie na rynku, a znajduje się w bibliotekach - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pollywood". Wschodnioeuropejskie korzenie założycieli Fabryki Snów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:00
- W tych historiach jest poczucie brania udziału w przygodzie, która nie wiadomo, jak się skończy. To, że założyli hollywoodzkie studia, to był efekt decyzji, by się nie poddawać – podkreślał w Dwójce Paweł Ferdek, twórca dokumentu "Pollywood". Ten film to opowieść o pochodzących z terenów dawnej Rzeczypospolitej budowniczych amerykańskiego przemysłu filmowego.
rozwiń zwiń