Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
Audio
  • Hania Rani o swojej nowej płycie "Home" (Poranek Dwójki)
Hania Rani
Hania RaniFoto: Marta Kacprzak

NOSPR 1200.jpg
NOSPR powraca. Ewa Bogusz-Moore: muzycy już się stroją

Po tęsknocie przyszedł czas na dom. Tak sentymentalnie można opisać dotychczasową twórczość młodej, występującej na prestiżowych scenach Europy kompozytorki i pianistki, dzielącej życie między Warszawą i Berlinem - Hani Rani. "Home" to drugi album artystki, która podkreśla, że "jest to historia wychodzenia z domu".

- Płytę rozpoczyna utwór "Leaving", czyli opuszczanie, wychodzenie z jakiegoś miejsca. Trochę jest to historia o podróży, w której ten nienazwany albo nieokreślony bohater na końcu powraca do domu, a może tak mi się tylko wydaje. Ta historia kojarzy mi się z takimi podróżniczymi książkami, które były mi bliskie na przestrzeni lat – "Odysei" Homera, "Hobbita" Tolkiena, ale i muzyką z "Winterreise" Schuberta. Taka opowieść wychodzenia z domu w celu odnalezienia bardziej właściwego miejsca, wiec taka jest moja historia. A czy ona dzieje się w świecie rzeczywistym, czy może tylko w wyobraźni, to każdy już może sobie sam na to pytanie odpowiedzieć - tłumaczyła.

Hania Rani podkreśliła również, że ma nadzieję na bezpośrednie spotkanie z widzami podczas koncertów promujących nową płytę. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, wówczas będzie można zobaczyć taki występ w formie online. - Jestem jednak wielkim zwolennikiem bycia offline, ponieważ online to zawsze jakaś wybrakowana forma doświadczenia – nie tylko muzyki, również rzeczywistości - zdradziła artystka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Hania Rani (pianistka, wokalistka, kompozytorka)

Data emisji: 5.06.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Barbara Kinga Majewska. Jeśli nie Bach, to...

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 10:00
Śpiewem zajęła się w wieku osiemnastu lat z miłości do lipskiego kantora. Z tego samego powodu wyjechała na studia do Niemiec. Tylko po to, by dowiedzieć się, że Bach to nie jej droga...
rozwiń zwiń