Architektura po pandemii. Mirosław Nizio: szukamy przestrzeni, które dają wyciszenie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:16
- Projektując teraz, mamy do czynienia z obiektem funkcjonującym w przyszłości, który musi się sprawdzić, być ponadczasowy. To jest wyzwanie architektów: patrzenie w przyszłość pod względem technologicznym, materiałowym, ale również potrzeb środowiska za 20 lat - mówił w dwójce znakomity polski architekt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: qoppi/Shutterstock

Posłuchaj
17:24 _PR2_AAC 2020_07_01-09-30-18.mp3 Mirosław Nizio o architekturze po pandemii (Poranek Dwójki)

1 lipca obchodzimy Światowy Dzień Architektury. Z tej okazji, razem z Mirosławem Nizio, zastanawialiśmy się, jak pandemia może wpłynąć na przyszłe funkcjonowanie architektów i budownictwa.

Jak podkreślił gość audycji, wydarzenie takie jak pandemia, zmienia postrzeganie architektury. - Każdy podszedł do tej sytuacji w sposób niespotykanie analityczny, a mówiąc o tym czasie myślimy w kategoriach "co się stanie, jeżeli to się powtórzy?". I nasuwa się tutaj myślenie o znalezieniu dla siebie miejsca, które daje spokój i wyciszenie, ucieczkę od konglomeracji.

Zdaniem architekta, w epoce po pandemii ludzie chcieliby znaleźć się w mniejszych wspólnotach, które zagwarantują spokojne życie. - Poszukiwanie mniejszych, wyciszonych miejsc, zalesionych, z pięknym krajobrazem, jest w naszej głowie. I nie chodzi o to, że zamykam się i nie mam dostępu, ale raczej pracuję nad tym, żeby okoliczna społeczność wykorzystała ten aspekt interakcji i działania, mającego na celu fajny rozwój w fajnym środowisku - mówił Mirosław Nizio.

Gość "Poranka Dwójki" zaznaczył, że powoli odchodzimy od konglomeracji czy bloków, które są "klatką zamkniętą w każdym przedziale", a na ich miejsce wchodzi myślenie o tworzeniu miejsc stających się wspólnotą, umożliwiającą tworzenie własnych stref. - To jest zadanie architektów i urbanistów, jak i również polityków. To jest zadanie, które teraz stawia nam świat z punktu widzenia doświadczeń, jakie przeżyliśmy w ostatnim czasie.

Mirosław Nizio opowiadał również o Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym, gdzie trwają race nad wystawą, która przez pryzmat zbiorów Muzeum zaprezentuje cywilizacyjny dorobek Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Galeria powstaje według projektu pracowni Nizio Design International, która aktualnie sprawuje nadzór autorski nad realizacją. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Mirosław Nizio (architekt, animator życia społecznego)

Data emisji: 1.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak