"Utrata. Albo z dziejów długo utrwalanego błędu". Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 08:00
- Utrata to nazwa dwuznaczna. To nazwa rzeki, która przepływa przez park, należący do byłego już Ośrodka Leczenia Nerwic w Komorowie, zamkniętego w 2015 roku. Ale jest też bardzo wymowna wobec tego miejsca, które stoi puste, a ma wspaniałą, jednak zapomnianą historię - mówiła w Dwójce Adelina Cimochowicz, autorka wystawy.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
11:51 _PR2_AAC 2020_08_12-09-33-33.mp3 Adelina Cimochowicz o wystawie "Utrata. Albo z dziejów długo utrwalanego błędu" (Poranek Dwójki)

Adelina Cimochowicz opowiadała o swojej wystawie zatytułowanej "Utrata. Albo z dziejów długo utrwalanego błędu". Nowa praca artystki, pokazywana w przestrzeni Project Roomu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, to trójkanałowa instalacja wideo – zapis inscenizowanej sytuacji, na podstawie autorskiego scenariusza. Artystka tworzy w niej studium społecznych interakcji i przygląda się temu, w jaki sposób indywidualne przeżycia kształtują stosunek do innych osób i decydują o miejscu w grupie.

- W Ośrodku Leczenia Nerwic w Komorowie prowadzono wyjątkową terapię o charakterze humanistycznym z nastawieniem na dialog. Ta instalacja wzięła się z historii, opowiadanej przez jednego z psychoterapeutów, dr. Andrzeja Rogiewicza, który tam pracował. W swojej książce przytacza on opowieść o pacjentach, którzy tam byli, a ja w swojej pracy odtwarzam jedną z tych sytuacji - mówiła autorka wystawy.

Wystawę można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do 20 września 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Adelina Cimochowicz (autorka wystawy "Utrata. Albo z dziejów długo utrwalanego błędu")

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Dwójka Paweł Siwek wystawa

Czytaj także

"Zaczęło się od książki". Ojciec i syn o wystawie dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 14:22
- Pomysł na tę pracę dała mama Tymona, Karolina, a pierwszą inspiracją był Tymon, który zaczął czytać bardzo wcześniej, w wieku dwóch lat - opowiadał w "Poranku Dwójki" Zbigniew Rogalski, który wraz z synem Tymonem przygotowali jedną z prac wystawy "Co dwie sztuki to nie jedna" w warszawskiej Zachęcie. Jest to pierwsza wspólna wystawa artystów i ich dzieci przygotowana z myślą o innych dzieciach i rodzicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lekcja fruwania". Wystawa, która przedefiniuje pojęcie prasy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 10:00
- Wystawa Andrzeja Krauzego to ekspozycja monograficzna, która pokazuje tylko kilka interesujących wątków w jego twórczości. Nie tylko przedstawia jego dzieła, ale jest też spojrzeniem na rolę prasy i jej przemianę w ciągu ostatnich trzydziestu lat - mówiła Hanna Wróblewska, kuratorka wystawy i dyrektorka warszawskiej galerii Zachęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jana Shostak: świat modelingu jest dla mnie jak lot na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:06
- Brałam udział m.in. w Miss Polski i Miss Monaco. Od dwóch lat infiltruję ten inny, nieznany i niezrozumiały dla mnie świat - mówiła w "Poranku Dwójki" pochodząca z Białorusi artystka intermedialna, aktywistka, a także uczestniczka konkursów piękności. 
rozwiń zwiń