Jana Shostak: świat modelingu jest dla mnie jak lot na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:06
- Brałam udział m.in. w Miss Polski i Miss Monaco. Od dwóch lat infiltruję ten inny, nieznany i niezrozumiały dla mnie świat - mówiła w "Poranku Dwójki" pochodząca z Białorusi artystka intermedialna, aktywistka, a także uczestniczka konkursów piękności. 
Jana Shostak
Jana Shostak Foto: Yulia Krivich/archiwum artystki

Posłuchaj
15:32 Poranek Dwójki Jana Shostak 17.06.2020.mp3 Jana Shostak o konkursach piękności, punktach stycznych tego świata ze światem sztuki współczesnej i wystawie "Żarty żartami" w CSW Zamek Ujazdowski (Poranek Dwójki)

 


Zarty zartami.jpg
"Żarty żartami". Wystawa zbiorowa w CSW Zamek Ujazdowski

Jana Shostak tłumaczyła w audycji, dlaczego biorąc w udział wyborach miss czuje się jak "astronautka, która wylądowała na Marsie". - Jako ludzie wybieramy sobie tylko jedno środowisko, jedną bańkę. Trudno znajdować się w dwóch bańkach na raz, nie mówiąc już o trzech. Jeżeli chce się wejść w zupełnie inne środowisko, zrozumieć je, trzeba być autentycznym. Nie jestem i nie mogę być w tym wszystkim aktorką, dlatego zajmuje mi to tak dużo czasu - opowiadała.

Artystka zapewniała, że nie uczestniczy w konkursach piękności po to, by krytykować inne finalistki. - To jest dla nich szansa na ekshibicję, na wystawę, którą ja mam w świecie sztuki dosyć często. Tak jak w przypadku wystawy "Żarty żartami", z której jestem chyba najbardziej dumna. To jedna z najciekawszych wystaw, w których brałam udział przez ostatnich kilka lat - stwierdziła.

Ekspozycję "Żarty żartami" będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie od najbliższego piątku (19.06). W dalszej części rozmowy Jana Shostak tłumaczyła, o czym jest ta wystawa.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jana Shostak (artystka intermedialna, aktywistka, uczestniczka konkursów piękności)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Piotr Bernatowicz: sztuka powinna się otwierać na szerszą publikę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:04
- Zależy mi na tym, żeby dyskurs podejmowany przez sztukę współczesną nie był czysto akademicki. Chodzi też o język, który posługuje się pojęciami nie do końca zrozumiałymi nawet dla ludzi, którzy interesują się sztuką. To niepokojące tendencje, gdy ten akademicki świat historii sztuki ze swoim hermetycznym językiem zaczyna gdzieś odpływać - mówił w Dwójce nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bernatowicz o planach względem CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 13:31
- Zależy mi na tym, żeby dyskurs podejmowany przez sztukę współczesną nie był czysto akademicki. Chodzi też o język, który posługuje się pojęciami nie do końca zrozumiałymi nawet dla ludzi, którzy interesują się sztuką. To niepokojące tendencje, gdy akademicki świat historii sztuki ze swoim hermetycznym językiem zaczyna gdzieś odpływać - mówił nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
rozwiń zwiń