Psycholog muzyki o izolacji: artyści radzili sobie zadaniowo

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 11:40
- Scena online, która się wydarzyła na świecie, pokazuje, że zdecydowana większość artystów bardzo dobrze poradziła sobie z sytuacją pandemii. Zaleźli inne aktywności, które pomagały im w przetrwaniu - oceniła w rozmowie "Poranka Dwójki" dr Anna Antonina Nogaj, psycholog muzyki na co dzień wykładająca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: geralt/Pixabay.com

Posłuchaj
13:04 [ PR2]PR2 (mp3) 14 sierpień 2020 09_26_37.mp3 Rozmowa z psychologiem muzyki o problemach artystów w czasie izolacji (Poranek Dwójki)

Początek izolacji, a z nią odcięcie od rytmu pracy i występów przed publicznością wiązały się z licznymi trudnościami w środowisku muzycznym. Od problemów finansowych, przez brak motywacji do ćwiczeń, a nawet uniemożliwiony kontakt z instrumentem. Wielu muzyków zaczęło cierpieć w tym czasie na nieznane im dotąd dolegliwości somatyczne.

- To jest naturalne, że organizm fizjologicznie reaguje na zmiany, które wywołują jednocześnie stres fizjologiczny - tłumaczyła dr Anna Antonina Nogaj. - Lęk spowodowany izolacją wywoływał ogromny stres, wielu muzyków mówiło, że cierpi na dolegliwości bólowe, bo nagle wypadli z naturalnego rytmu i ogromnym wyzwaniem było dla nich mobilizowanie się do codziennego ćwiczenia, kiedy nie mieli świadomości celu - zaznaczyła.

Czytaj także:

Marcin Danilewski: chcemy pokazać różne brzmienia Moszkowskiego

50 lat Cho-Jazz. "To ciekawe miejsce dla młodych instrumentalistów"

Część dzieci i młodzież szkół muzycznych w poczuciu swobody zareagowała całkowitym odstawieniem instrumentu. - Były także bardzo dojrzałe postawy uczniów, którzy świadomie zabrali się za korektę techniki i chociaż była to praca online, to rzetelnie pracowali - zaznaczyła rozmówczyni Dwójki.

Z kolei muzycy zawodowi, którzy na co dzień utożsamiają się z jednym gatunkiem muzyki znaleźli czas na nowe aktywności. - Mieli przestrzeń, żeby zająć się aranżacją, żeby stworzyć coś nowego, żeby odtworzyć kontakty - opowiadała dr Nogaj. - Muzycy doświadczają różnych problemów życiowych, problem pandemii nie zdominował wielu innych czynników, nad którymi pracujemy na co dzień - dodała. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Roch Siciński

Gość: dr Anna Antonina Nogaj (psycholog muzyki)

Data emisji: 14.08.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Pseudorecepty mówców motywacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 20:15
Przybywa mówców motywacyjnych i celebrytów rozwojowych, którzy z wystudiowaną ekscytacją tłumaczą, że można wszystko, trzeba tylko chcieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złamane serce. Choroba z bajek, która istnieje naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 19:00
Zespół złamanego serca zwykle wywołany jest dużymi emocjami, związanymi np. z zawodem miłosnym, ze śmiercią bliskiej osoby, rozwodem czy kłótnią. Najbardziej narażone na tę chorobę są kobiety. 
rozwiń zwiń