Maciej Gołyźniak i jego "The Orchid" w "Polish Jazz"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:00
Seria wydawnicza "Polish Jazz" ukazuje się od połowy lat sześćdziesiątych, a dopiero trzeci raz w jej historii album sygnowany jest nazwiskiem perkusisty. W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o płycie "The Orchid" Macieja Gołyźniaka która w tym prestiżowym katalogu ukazuje się z numerem 85.
Polish Jazz vol. 85 The Orchid Maciej Gołyźniak Trio
Polish Jazz vol. 85 "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
14:29 _PR2_AAC 2020_09_18-09-30-29.mp3 Maciej Gołyźniak o płycie "The Orchid" (Poranek Dwójki)

Lider tak mówi o swoim albumie: Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo mi z kolei bliskiej Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. Praca nad albumem przypominała na przemian tygiel wrzący euforią i spokojny przybój oceanu. To jednak zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów z przystankiem w ulubionej Skandynawii.

*** 

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Roch Siciński

Gość: Maciej Gołyźniak (perkusista)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka Roch Siciński
Czytaj także

Mekka improwizatorów na placu Grzybowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Światowe gwiazdy improwizacji występują tu regularnie. Na czym polega fenomen warszawskiego klubu O Pardon, To Tu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominik Wania i utwory niepowtarzalne [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:30
- Oczywiście grając utwory z nowego albumu nie będę w stanie tego powtórzyć, ale będzie to nawiązanie, dwa całkowicie improwizowane utwory - zapowiadał pianista i muzyk sesyjny, Dominik Wania, który współpracował z takimi artystami jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski czy Marcus Miller, a w sobotę (19.09) był gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń