"Circus Mundi". Metaforycznie o artystach w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 10:29
- Bohaterami tego dramatu w odcinkach uczyniłem dwoje klaunów - Coco i Rico. Uznałem, że to czytelna i pojemna metafora tej sytuacji, w której się znaleźliśmy, zwłaszcza my artyści - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Jakubowski, autor słuchowiska "Circus Mundi", które będzie prezentowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia od 2 listopada.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleg Samoylov/Shutterstock

Posłuchaj
08:34 Poranek Dwójki 30.10.2020 jakubowski.mp3 Jarosław Jakubowski o swoim dramacie "Circus Mundi", na podstawie którego powstał radiowy serial (Poranek Dwójki)
Circus mundi Sebastian Konrad 1200.jpg
Słuchowisko "Circus Mundi". "Napięcie gra tu główną rolę"

Tekst dramatu powstał wiosną tego roku, już po wybuchu pandemii. - Wspólnie ze stowarzyszeniem Polska Kompania Teatralna doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby udokumentować czas lockdownu. Nie chodziło nam jednak o taki klasyczny dziennik kwarantanny, jakie często się spotyka i spotykało w historii, ale żeby zrobić to artystycznie, na sposób już przetworzony formalnie - tłumaczył Jarosław Jakubowski.

Teraz bohaterowie utworu "Circus Mundi (w stanie kwarantanny)" - para klaunów Coco i Rico pozostających w zamkniętym namiocie cyrkowym z powodu "piekielnego bakcyla" - ożyją dzięki radiowemu serialowi. Słuchowisko wyreżyserowane przez Sebastiana Konrada w groteskowej poetyce oddaje sytuację artystów, spowodowaną pandemią koronawirusa. 

- Starałem się skupić na sytuacji duchowej moich bohaterów. Na tym, co przeżywają wewnętrznie. Otoczka zewnętrzna w postaci kwarantanny społecznej była tak naprawdę tylko przyczynkiem do wejścia głębiej, do pokładów ludzkiej duszy. Poczułem, że to jest szansa na opowiedzenie czegoś więcej niż tylko prosta rejestracja tego, co się z nami dzieje - podkreślał gość Dwójki.

Premiera "Circus Mundi" na antenie Dwójki 2 listopada o godz. 15.00. W obsadzie Izabela Dąbrowska i Sebastian Konrad. Muzykę skomponował Krzysztof Aleksander Janczak. 

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Jakubowski (dramaturg, autor słuchowiska"Circus Mundi")

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Niepokonani 1920". Premierowe słuchowisko. POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:47
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" nadaliśmy, w dwóch częściach, premierowe słuchowisko Domana Nowakowskiego pt. "Niepokonani 1920" w reżyserii Emiliana Kamińskiego, które powstało w stołecznym Teatrze Kamienica. Zapraszamy do wysłuchania nagrania!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z radiowych ról Wojciecha Pszoniaka. Słuchowisko wg Schulza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:41
Zapraszaliśmy na słuchowisko "Genialna epoka" na podstawie utworów Brunona Schulza w reżyserii Waldemara Modestowicza. W jednej z ról - Wojciech Pszoniak. Aktor zmarł w poniedziałek (19.10) w wieku 78 lat.
rozwiń zwiń