Alina Święs: "Jazzowy debiut fonograficzny" jest szansą dla młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:00
- W ramach współpracy, po spełnieniu kilku warunków, debiutanci mogą uzyskać dofinansowanie na wydanie swojej pierwszej płyty - mówiła Alina Święs z Instytutu Muzyki i Tańca o programie skierowanym do muzyków, którzy chcą zadebiutować na jazzowym rynku fonograficznym.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Freedom Studio
Rimbaud1200.jpg
Arthur Rimbaud na jazzowo

Posłuchaj
10:47 _PR2_AAC 2020_11_20-09-34-01.mp3 z Aliną Święs z Instytutu Muzyki i Tańca, rozmawiamy o programie "Jazzowy debiut fonograficzny" (Gość Poranka/Dwójka)

To jubileuszowa 10. odsłona programu "Jazzowy debiut fonograficzny". - Jesteśmy dumni, że efektem tych 10 odsłon jest 18 płyt debiutujących zespołów, czyli młodych zespołów, które weszły na rynek fonograficzny dzięki naszemu wsparciu - opowiadała na antenie Dwójki Alina Święs.

Nabór do tegorocznej edycji trwa do 30 listopada. Do zdobycia jest 20 tysięcy złotych, jak jednak wyjaśniła rozmówczyni, jest kilka warunków, które trzeba spełnić, żeby ubiegać się o dofinansowanie.


Leszek Kułakowski PAP 1200.jpg
Leszek Kułakowski-jazz to tworzywo-plastyczne

- Przede wszystkim ważne jest to, żeby muzycy nie przekroczyli 30 roku życia. To jest program skierowany do młodych muzyków, którzy nie mają na swoim koncie żadnej płyty. Dotyczy to zarówno solisty, jak i zespołu, w którym minimum połowa składu musi być debiutantami. 50 procent czasu płyty musi być poświęcona muzyce polskiej. Mogą być to nagrania już znane, ale zawsze namawiamy, żeby były to również autorskie kompozycje muzyków - mówiła koordynatorka projektu.


Regulamin projektu określa, że ¼ kwoty dofinansowania ma być przeznaczona dla honoraria artystów i wykonawców, oraz kompozytora. - Myślę, że to jest realne wsparcie, cała reszta to są pieniądze na mix master, tłocznie płyty, poligrafię, okładkę, sesję zdjęciową oraz opłaty ZAIKS. Nie dofinansowujemy w ramach tej kwoty kosztów promocji i dystrybucji nagrania. Wykonawca lub zespól musi się zgłosić do programu z wybranym przez siebie wydawcą i to zostawiamy po jego stronie. Ważne jest, żeby wydawca płyty zaangażował się w promocję płyty.

Zobacz także:

Najsłynniejszy koncert jazzowy w historii

"Domówka z Dwójką". Sławek Jaskułke: na widok obrazów Rafała usłyszałem muzykę

W ramach współpracy Instytut Muzyki i Tańca organizuje również warsztaty dla debiutantów oraz wspiera ich w działalności koncertowej. O szczegółach programu można się dowiedzieć więcej w audycji i na stronie internetowej Instytutu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Alina Święs (Instytut Muzyki i Tańca)

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Jazz Roch Siciński Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Obara jazzowym artystą roku. "To mnie napędza do kolejnych działań"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:00
- Dwa lata temu również miałem przyjemność odebrać tę nagrodę, więc jest to jakieś odwzorowanie decyzji środowiska muzycznego i ludzi, którzy słuchają muzyki. Jestem wdzięczny, że po raz kolejny miałem okazję być wyróżnionym - mówił w Dwójce znakomity saksofonista Maciej Obara, jeden z laureatów tegorocznych Fryderyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Kułakowski: jazz to tworzywo plastyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:15
- Dla mnie jazz jest takim tworzywem, gdzie improwizacja jest najbardziej istotna, ta pulsacja, łączenie z innymi stylistykami są bardzo interesujące - mówił "Poranku Dwójki" Leszek Kułakowski, kompozytor, pianista, teoretyk muzyki, pedagog, artysta zwany "wizjonerem jazzu".
rozwiń zwiń