REKLAMA

Mickiewicz - de Vigny. Rękopisy jak relikwie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 12:44
- Każda pamiątka po Adamie Mickiewiczu, zwłaszcza listy, utwory, wszystko, co wyszło spod jego ręki jest dla nas bezcenne i trafia do skarbca Biblioteki Narodowej - podkreślił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
Fragment listu Adama Mickiewicza do Konstancji Łubieńskiej, 1852 rok
Fragment listu Adama Mickiewicza do Konstancji Łubieńskiej, 1852 rokFoto: Polona.pl/Domena publiczna

Posłuchaj
11:39 [ PR2]PR2 (mp3) 26 listopad 2020 08_40_20.mp3 Dr Tomasz Makowski o listach Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny zakupionych przez Bibliotekę Narodową (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" sięgnęliśmy do rękopisów o istotnym znaczeniu zarówno dla literatury polskiej, jak i francuskiej - do listów Adama Mickiewicza do poety Alfreda de Vigny. Korespondencja jest świadectwem epoki, ale też intelektualnego dialogu, jaki toczył się między poetami. Listy zostały zakupione przez Bibliotekę Narodową na aukcji antykwarycznej. - Była znana treść edycji francuskiej listów, ale nie znaliśmy samych oryginałów - zaznaczył dr Tomasz Makowski.

Listy zostały napisane w 1837 roku, a Alfred de Vigny (1797-1863) był prominentnym poetą, powieściopisarzem i dramaturgiem. - Był wybitnym romantycznym pisarzem, w Polsce oczywiście mniej znanym, ale w ówczesnym Paryżu była to gwiazda pierwszej wielkości, osoba, która miała duży wpływ na życie teatralne - opowiadał gość Dwójki.

Czytaj więcej:

Dlaczego polski poeta zdecydował się zwrócić do tak wpływowej postaci? - Mickiewicz do niego napisał dlatego, że skończył dramat "Konfederaci barscy" napisany w języku francuskim i od razu przeznaczony na sceny francuskie - tłumaczył dyrektor BN. - Zwracał się do owego pisarza o ocenę dramatu, a także o pomoc w kontakcie z teatrami paryskimi.

De Vigny pomocy udzielił i choć z wystawienia nic nie wyszło, rozpoczęła się wyjątkowo twórcza znajomość. - Bardzo bliska zażyłość między pisarzami pozostała - wymieniali się książkami, dyskutowali, żartowali. W korespondencji widać, że między poetami współpraca układała się znakomicie - ocenił dr Tomasz Makowski.

Listy pokazują więcej niż przyjaźń, także wskazują na to, że Mickiewicz, mieszkając w ówczesnej intelektualnej stolicy świata, był zanurzony nie tylko w sprawy polskie. Nie ma pewności, czy sześć odnalezionych rękopisów to cała wymieniona przez pisarzy korespondencja.

Źródło: Krzysztof Napiórkowski/Stepy akerrmańskie

Biblioteka Narodowa posiada w swoich zbiorach także kolekcję pierwodruków dzieł Mickiewicza i tłumaczeń na obce języki. Najciekawsze obiekty można obejrzeć w bibliotece cyfrowej POLONA, gdzie prezentowana jest kolekcja "Mickiewicz".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej) 

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Dominik Cieszkowski o największej bibliotece cyfrowej POLONIE

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:31
O zwiększającym się z minuty na minuty ponad trzymilionowym zbiorze i największej bibliotece cyfrowej w Polsce - POLONIE opowiadał wicedyrektor Biblioteka Narodowa, Dominik Cieszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Wierzbicki: Mickiewicz łączył sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
- Powinniśmy go odczytać wszechstronnie. Widzieć w nim zagadkowy splot sprzecznych żywiołów, które potrafił harmonijnie połączyć - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki o bohaterze swojej nowej książki "Powrót do Mickiewicza".
rozwiń zwiń