Boże Narodzenie w Raju. "Rok 2020 był przełomowy dla muzyki dawnej"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 10:45
- Festiwal Muzyka w Raju nie może stać się wyłącznie projektem internetowym. Ale wiemy też, że nasz festiwal nie kończy się, gdy wybrzmiewa ostatni dźwięk, tylko trwa dalej. A to musi się stać przy pomocy innych mediów, które są bardziej atrakcyjne - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/jorisvo

Lilianna STawarz 1200.jpg
Lilianna Stawarz: ja naprawdę uwielbiam grać basso continuo

Posłuchaj
16:28 _PR2_AAC 2020_12_24-08-39-39.mp3 Cezary Zych o festiwalu Boże Narodzenie w Raju (Poranek Dwójki)

Zaplanowana na ten rok XVIII odsłona festiwalu "Muzyka w Raju" została przełożona na rok 2021. Jednak twórcy tego niezwykłego wydarzenia muzycznego, odbywającego się od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu i innych miejscowościach Ziemi Lubuskiej, postanowili zaproponować słuchaczom powrót do koncertów, które miały miejsce na festiwalu w ostatnich latach.

Od 24 grudnia do 6 stycznia, za pośrednictwem internetu, będzie można wziąć udział w festiwalu "Boże Narodzenie w Raju". Jak zapowiedział Cezary Zych, zaplanowanych zostało kilkanaście wyjątkowych koncertów, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

  - Latem, gdy odbywała się oryginalna wersja Muzyki w Raju, nasze filmy były pokazywane w streamingu w czasie rzeczywistym. A ponieważ mieliśmy wiele sygnałów, że ten przekaz nie dotarł do wszystkich, postanowiliśmy teraz te filmy pokazać w okresie bożonarodzeniowym - mówił gość audycji.

  Czytaj też:


   Tomasz-Konieczny.jpg
   Tomasz Konieczny o nauce koncertowania online

   Dyrektor wydarzenia podkreślił, że choć koncerty pojawią się na stronie festiwalu w ciągu kilku najbliższych dni, jednak będzie można je oglądać w dowolnym momencie aż do 6 stycznia. - Zrobiliśmy to dlatego, żeby koncerty nie pozostawały w konflikcie z innymi ciekawymi rzeczami, które można znaleźć w radiu, telewizji czy internecie, ale także by nie zakłócać rodzinnej atmosfery. A więc można je oglądać wtedy, kiedy się chce.

   Czytaj też:

   Cezary Zych zaznaczył, że chociaż ten rok był trudny dla muzyków i organizatorów wielu wydarzeń, to jednak paradoksalnie był czasem przełomowym dla muzyki dawnej. Przede wszystkim ze względu na rozwój technologii, który pozwolił na prezentację szerszej publiczności muzyki z tego okresu.

   - Wiele osób wykorzystało również ten czas na to, by poświęcić się bardzo intensywnej pracy nad pomysłami i projektami, na które w normalnym życiu koncertowym nie ma czasu. I te wstępne nagrania i idee, które otrzymuję, wyglądają niezmiernie obiecująco.

   ***

   Tytuł audycji: Poranek Dwójki

   Prowadził: Paweł Siwek

   Gość: Cezary Zych (dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju)

   Data emisji: 24.12.2020

   Godzina emisji: 8.30

   Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
   aby dodać komentarz
   brak

   Czytaj także

   Stanisław Kierner: polską muzykę trzeba promować

   Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 10:00
   - To nagranie jest pierwszym takim współczesnym cyklem. Chciałem przez nie pokazać, że jesteśmy nowocześnie myślącymi artystami i umiemy się dostosować do standardów panujących w Europie. Mamy własny intelekt, doświadczenie, wykształcenie. I należy nas jako artystów szanować nie tylko na naszym własnym podwórku, ale jeszcze trochę dalej - mówił w Dwójce znakomity śpiewak Stanisław Kierner o płycie "Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs".
   rozwiń zwiń