Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. Tomasz Pokrzywiński: Monteverdi zbudował podwaliny nowego stylu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:56
- Używał muzycznych środków ekspresji w tak nowatorski i kontrowersyjny sposób, że przysporzył sobie wielu wrogów. Istotny jest też kierunek, w jakim spojrzał Monteverdi, czyli ludzkie emocje. To człowiek powoli zaczynał być w centrum uwagi artystów, a nie Bóg czy natura - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista i autor przekładu "Lamentu Madonny" Claudia Monteverdiego, który zabrzmi w poniedziałek (26.10) podczas Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Tomasz Pokrzywiński - Bastarda
Tomasz Pokrzywiński - BastardaFoto: Grzegorz Śledź

Posłuchaj
12:54 Poranek Dwójki 26.10.2020 pokrzywiński.mp3 Tomasz Pokrzywiński o "Lamencie Madonny" Claudia Monteverdiego (Poranek Dwójki) 

XVII-wieczny utwór włoskiego kompozytora Tomasz Pokrzywiński przełożył na współczesny język muzyki. - Świadomie chcemy wejść na poziom trochę bardziej uniwersalny. Wziąć to, co istotne z Biblii i mitologii greckiej, czyli tekstów, które stworzyły kulturę europejską, i opowiedzieć o cierpieniu. O kobiecie, która jest sama, której odebrano możliwość decydowania i którą targają skrajne emocje. Monteverdi wręcz przeprowadza nas przez różne etapy żałoby, którą przeżywa ta kobieta - tłumaczył gość Dwójki. 

Nieoczywistą interpretację dzieła włoskiego kompozytora usłyszymy w wykonaniu Doroty Miśkiewicz oraz Ensemble Labirhythm w ramach Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju. - Ensemble Labirhythm ma nawiązywać swą nazwą do Ariadny. Jego skład jest dość nietypowy. To niekonwencjonalny kwartet składający się z trzech wiolonczel i kontrabasu. Towarzyszy mu zaś perkusja - opowiadał Tomasz Pokrzywiński, który zagra na wiolonczeli.

Skład uzupełnią Michał Pepol i Borys Piszczatowski (obaj wiolonczela), Michał Bąk (kontrabas) oraz Cezary Konrad (perksusja). Początek koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana o godz. 20.45.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Pokrzywiński (wiolonczelista)

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Andrzej Wierciński: muzyka Chopina jest mi bardzo bliska

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 11:00
- Konkurs Chopinowski towarzyszy mi od zawsze. Od dzieciństwa marzyłem o tym konkursie i zdecydowanie mam siłę i energię do wzięcia w nim udziału, właśnie z tego względu, że jest to muzyka Fryderyka Chopina, którą postrzegam jako coś bardzo dla mnie ważnego - mówił w Dwójce Andrzej Wierciński, znakomity polski pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. "Wartość tej muzyki jest niezmienna"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
- Program tegorocznego festiwalu, który domykał się późną jesienią ubiegłego roku, skorelowany był z rzeczywistością względnie uporządkowaną. Potem to wszystko się rozkołysało, ale te projekty, które się zrodziły z myślą o tegorocznej edycji, o dziwo nabrały innego spojrzenia, które nazywam epidemiczną ostrością patrzenia na nowe sytuacje - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
rozwiń zwiń