Stanisław Kierner: polską muzykę trzeba promować

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 10:00
- To nagranie jest pierwszym takim współczesnym cyklem. Chciałem przez nie pokazać, że jesteśmy nowocześnie myślącymi artystami i umiemy się dostosować do standardów panujących w Europie. Mamy własny intelekt, doświadczenie, wykształcenie. I należy nas jako artystów szanować nie tylko na naszym własnym podwórku, ale jeszcze trochę dalej - mówił w Dwójce znakomity śpiewak Stanisław Kierner o płycie "Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs".
Okładka płyty Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs
Okładka płyty "Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs"Foto: materiały prom.

Posłuchaj
15:36 _PR2_AAC 2020_11_04-09-33-41.mp3 Stanisław Kierner o albumie "Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs" (Poranek Dwójki)

"Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs" to cykl pieśni polskich do słów poetów europejskich. Album jest efektem współpracy dwóch artystów – Stanisława Kiernera oraz Michała Rota, którzy grają ze sobą od 2010 roku, rozwijając swoją pasję umiejętności w dziedzinie wykonawstwa pieśni artystycznej. 

- Muzyką kameralną, której głównym ogniwem jest współpraca pianisty i śpiewaka, zarażony jestem od wczesnych lat studiów, ponieważ swoją naukę muzyki rozpocząłem od gry na fortepianie - wyznał Stanisław Kierner. - W trakcie gry na tym instrumencie odkryłem zależności, które łączą fortepian ze śpiewem. Jednak to głos wydał mi się instrumentem, który pozwala się w pełni wyrażać - dodał artysta.

Czytaj też:

Jak podkreślił śpiewak, na płycie znalazły się utwory polskie z początku XX wieku, napisane do poezji twórców europejskich. Album zawiera trzy cykle, które zostały stworzone w czasie, gdy po latach zaborów formowała się tożsamość narodowa Polski. Możemy usłyszeć m.in. poematy Rilkego do muzyki Raula Koczalskiego czy wiersze Catulla Mendèsa do utworów Paderewskiego. Znajdą się również dzieła śpiewane w języku polskim.

- Mojej płycie towarzyszył temat promowania polskiej muzyki na zewnątrz. Postanowiłem więc, że poezję Dymitra Dawydowa do Trzech Pieśni Karola Szymanowskiego wykonam w języku polskim, ponieważ uważam, że trzeba pokazywać naszą kulturę również poprzez język - opowiadał Stanisław Kierner.

Gość audycji mówił również m.in. o swojej poprzedniej płycie z cyklem pieśni Franciszka Schuberta Winterreise (Podróż zimowa), a także o swoich związkach z Łodzią.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Stanisław Kierner (śpiewak, bas-baryton)

Data emisji: 4.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Kuba Stankiewicz: pieśni Kochanowskiego są bardzo muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 18:42
- Teraz tego żałuję, ale jak byłem w szkole podstawowej, to czytałem Kochanowskiego po łebkach. Dopiero w dojrzałym wieku dotarło do mnie, że fraza w jego pieśniach jest bardzo muzyczna. Poza tym pieśni, jak sama nazwa wskazuje, należałoby śpiewać. Zaprosiłem więc do tego projektu Jacka Kotlarskiego, wybitnego wokalistę - mówił w Dwójce o płycie "Kochanowski - Pieśni" kompozytor i pianista jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartek Wąsik: "Wizje Amen" Messiaena to utwór fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:20
- To jest dzieło, które przez swój monumentalizm i odrębny świat muzyczny jest rzadko wykonywany. Wiąże się to też z trudnościami, które się w nim kryją, bo nie możemy udawać, że jest prosty wykonawczo. My z Emilią za tę kompozycję zabieraliśmy się już od kilku lat - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik, który wraz z Emilią Sitarz wykona "Wizje Amen" Oliviera Messiaena podczas Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.
rozwiń zwiń