"Czysty wymysł"? Japońska kultura w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:00
"W rzeczywistości cała Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma ani takiego kraju, ani takich ludzi. Japończycy sa po prostu modnym stylem, wyrafinowanym pomysłem sztuki" - Oscar Wilde
Mężczyzna przebrany za Pikachu, centrum Tokio.
Mężczyzna przebrany za Pikachu, centrum Tokio.Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Przy okazji premiery książki Matta Alta "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat" o japońskiej popkulturze, jej twórcach, a także tamtejszej współczesności opowiadał tłumacz i japonista, Dariusz Latoś. Choć cytat z Wilde'a pochodzi z XIX w., japonista uważa go za bardzo aktualny. Wilde z ironią komentował zjawisko, którego sam doświadczał - po dwóch wiekach niemal kompletnego zamknięcia się na świat, Japonia została zmuszona do otwarcie. Zachód oszalał na punkcie japońskiej sztuki. Wywarła ona ogromny wpływ na ówczesną europejską kulturę.

Co do dzisiaj pociąga Europejczyków w kulturze Japonii? Matt Alt wskazuje, że japońska kultura nie tyle spełnia, co zaszczepia fantazje, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy, jako ludzie Zachodu. Potrzeby, które zaszczepia japońska popkultura, skrojona na japońskie potrzeby, drzemią także w mieszkańcach starego kontynentu. Ważną rolę pełni tu "kawaii" - słowo wytrych, jeśli chodzi o postrzeganie japońskiej popkultury od paru dekad. "Kawaii" to słodki, uroczy, miły. Podoba nam się, bo przemawia do naszego wewnętrznego dziecka. To konwencja skrojona pod to, by się podobać!

Myśląc o mangach, emoji, karaoke... i innych idealnie przez Japończyków wykreowanych symbolach obecnego Kraju Kwitnącej Wiśni, należy pamiętać, że pod płaszczykiem "kawaii" skrywa się także kraj samotności, pracoholizmu, biedy i bezdomności panującej zwłaszcza wśród starszych ludzi. 

Ponadto w audycji:

  • Najnowszy program Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi "Mniejszości kulturowe w Polsce" ma na celu przybliżać mniejszości kulturowe żyjące w Polsce, oddając im głos. 
    Posłuchaj
    05:18 [ PR2] PR2 (mp3) 30 styczeń 2021 08-06-43 Poranek Dwójki.mp3 "Mniejszości kulturowe w Polsce" - projekt Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Mówi Magdalena Trzaska (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia.
    Posłuchaj
    09:25 [ PR2] PR2 (mp3) 30 styczeń 2021 08-36-42 Poranek Dwójki.mp3 50-lecie sierpeckiego Skansenu. Opowiada Joanna Szewczykowska z Sierpeckiego skansenu (Dwójka/Poranek Dwojki)
     
  • Piotr Piszczatowski (IMiT) i Tomasz Nowak (UW) mówili o szczegółach inicjatywy wpisania Poloneza na światową listę UNESCO.
    Posłuchaj
    05:44 [ PR2] PR2 (mp3) 30 styczeń 2021 09-14-20 Poranek Dwójki.mp3 Inicjatywa wpisania poloneza na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (Dwójka/Poranek Dwójki)
     

Do tego nasze stał propozycje: "Historia polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego, "Pierwsza kroki", tym razem tańce Wileńszczyzny, wiadomości kulturalne, przegląd prasy, zaproszenie na Domówkę z Dwójką i świetna muzyka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 9.25


Czytaj także

Deliryczne "Kontinuum"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:30
W magazynie "Źródła" płytowa premiera. „Kontinuum" to pierwszy solowy album Roberta „Deliry” Jaworskiego – lidera dobrze znanego słuchaczom Dwójki eksperymentalno-folkowego zespołu Żywiołak, laureata Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2006 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa droga Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 21:00
Od 15 stycznia Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie ma nowego dyrektora: Tadeusza Zająca zastąpił na tym stanowisku Robert Zydel. Jaką drogę rozwoju wytyczy jednej z najważniejszych w Polsce instytucji związanych z dziedzictwem kulturowym?
rozwiń zwiń