Pieśni "Pół/Nocy". Płyta Żywiołaka zrodzona z niewiedzy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 14:24
- Zaczęło się od tego, że napisał do nas kiedyś fan z Rosji, który zapytał, czy znamy jakąś fajną muzykę kaszubską - opowiadał w Dwójce Robert Jaworski, lider cenionej grupy folk-metalowej.
Audio
  • Robert Jaworski o płycie "Pieśni Pół/Nocy" (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki Pieśni PółNocy
Fragment okładki "Pieśni Pół/Nocy"Foto: materiały promocyjne

Pieśni PółNocy 280.jpg

Muzyk Żywiołaka wspominał, że w korespondencji z fanem z Rosji zawstydził go jego brak wiedzy na temat muzyki kaszubskiej. - Stwierdziłem, że nie mogę sobie pozwolić na takie sytuacje i postanowiłem sprawdzić, co się dzieje nie tylko na Kaszubach, ale i na obszarze Pomorza. 

Z tych poszukiwań zrodził się album "Pieśni Pół/Nocy" bazujący na 39. tomie Oskara Kolberga, poświęconemu muzyce i zwyczajom Pomorza. Rober Jaworski dodał, że w zgłębianiu kultury tego regionu pomógł mu też Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. - Zebrałem tyle materiału, że na płycie "Pieśni Pół/Nocy" wykorzystałem tylko jedną trzecią moich pomysłów związanych z tym obszarem Polski.

Ponadto gość "Źródeł" zaprezentował w audycji swój nowy instrument - lutnię renesansową. Muzyk opowiadał, gdzie najlepiej poszukiwać takich starych instrumentów.


Robert Jaworski i lutnia renesansowa Robert Jaworski i lutnia renesansowa

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Robert Jaworski (muzyk)

Data emisji: 10.11.2017

Godzina emisji: 15.24

bch/mc

Czytaj także

"Kocham to miasto za skromność". Wędrówki po wielokulturowym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:59
- Lublin ma jeszcze wiele do odkrycia zarówna dla mieszkańców, jak i dla osób przyjezdnych - podkreślał Bartłomiej Wąsik, jeden z gości lubelskiej odsłony audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na początku miałem kompleks gry na cymbałach"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:00
- Moi rówieśnicy grali na gitarach, na skrzypcach, a ja byłem inny. Teraz to doceniam - mówił w Dwójce cymbalista Jakub Karpuk, najlepszy instrumentalista tegorocznego Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Adam Strug spotkał "Leśnego bożka"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:45
W audycji rozmawialiśmy o czwartej autorskiej płycie znakomitego śpiewaka. Piosenki na niej zawarte mówią o miłości, śmierci, nadziei i rozczarowaniu.
rozwiń zwiń