W kręgach przyjaźni Chopina. "Uchwycenie tych wszystkich relacji nie jest łatwe"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 11:35
- Na naszej wystawie można zobaczyć m.in. kilka listów Chopina do przyjaciół, ale nie tylko. To są nabytki z ostatnich lat, dzięki którym możemy zderzyć się z XIX-wiecznym stylem języka, jakim się wówczas posługiwano - mówił Łukasz Kaczmarowski, kurator wystawy "Chopin i przyjaciele".
baner wystawy Chopin i przyjaciele
baner wystawy "Chopin i przyjaciele"Foto: materiały prasowe NIFC

Posłuchaj
10:21 Poranek Dwójki 22.02.2021 kaczmarowski.mp3 Kurator Łukasz Kaczmarowski o wystawie "Chopin i przyjaciele" (Poranek Dwójki) 
List 1200.jpg
Prof. Tadeusz Tomaszewski: choroba Chopina odzwierciedla się w piśmie

Ekspozycja zorganizowana w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przedstawia krąg osób bliskich kompozytorowi. Jest to też próba zdefiniowania przyjaźni i przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom z przyjaciółmi poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla Chopina osobami - Julianem Fontaną, Augustem Franchomme'em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camillem Pleyelem.

Zaprezentowano 30 eksponatów, które układają się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki. - Niektóre z tych listów świadczą zdecydowanie o bliskiej przyjaźni, natomiast niektóre na pewno były pisane w sposób bardziej kurtuazyjny. Niewątpliwie jednak Chopin obracał się w wielu kręgach - paryskich, ale również Polonii - i tam nawiązywał bliskie relacje z różnymi ludźmi. I o tym właśnie chcemy opowiadać - podkreślał Łukasz Kaczmarowski.

Muzeum świętuje urodziny swojego patrona

Wystawa "Chopin i przyjaciele" zbiega się z 211. rocznicą urodzin kompozytora. To zresztą nie jedyny akcent, jaki z tej okazji przygotowało Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. - Przed nami cały tydzień urodzinowych atrakcji. Zaczynamy od jutra (23.02) – przede wszystkim bilety do naszego muzeum będzie można nabyć w specjalnej cenie 1 zł . Codziennie o godz. 18.00 zapraszamy również na recitale fortepianowe. Oprócz tego mamy w ofercie dużo innych wydarzeń przygotowanych przez nasz Dział Edukacji - wymieniał gość "Poranka Dwójki".

Najnowszą wystawę czasową w gmachu przy ul. Tamki 43 w Warszawie, poświęconą relacjom Fryderyka Chopina z przyjaciółmi, można oglądać do 11 kwietnia br.

źródło: YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Kaczmarowski (kurator wystawy "Chopin i przyjaciele")

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Pamięć przedmiotów - wystawa "Chopin i przyjaciele" w NIFC

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:17
Przyjaźń to uczucie wyjątkowo piękne, niezależnie od czasów, w których się rodzi. Uczucie odporne na działanie sił historii. Uczucie, które umie pokonywać bariery dzielące ludzi – polityczne, geograficzne czy społeczne. Przyjaźń to uczucie, które wyrażano na różne sposoby, zależnie od epoki i konwencji, które w niej obowiązywały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie muzy Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:00
 W audycji "Chopin osobisty" w walentynkowym nastroju słuchaliśmy utworów kojarzących się z muzami kompozytora - Konstancją Gładkowską, Marią Wodzińską, Delfiną Potocką i George Sand.
rozwiń zwiń