REKLAMA

"Ściana cieni". Nepalscy Szerpowie mają głos

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:28
- Jeżdżąc wcześniej sama na wyprawy jako wspinaczka, w pewnym momencie odkryłam, że my o tych ludziach nic nie wiemy. Zaczęło mnie to ciekawić, co oni w ogóle myślą o tych wyprawach, które organizujemy. Postanowiłam ich o to zapytać - mówiła w "Poranku Dwójki" Eliza Kubarska, reżyserka dokumentu "Ściana cieni".
Plakat filmu
Plakat filmuFoto: materiały prom./Shutterstock (Sundar Photo)

Posłuchaj
18:33 Poranek Dwójki 24.02.2021 kubarska.mp3 "Ściana cieni". Święta góra Nepalu w filmie Elizy Kubarskiej (Poranek Dwójki) 
Nanga Parbat b&w 1200.jpg
Dariusz Załuski: poczułem, że piszemy historię

Jest to zapis emocjonującej i momentami dramatycznej wyprawy himalaistów na Kumbhakarnę, opowiedzianej z perspektywy nepalskich Szerpów.

- Powodem, dla którego chcieliśmy zrobić tę historię był fakt, że Szerpowie, jak i inni lokalni górale, którzy asystują podczas wypraw, to są często bezimienni towarzysze tych wypraw. Bardzo często sami wspinacze nie mają za bardzo czasu, żeby się zapoznać ze swoimi tragarzami. Ich liczba jednorazowo może dochodzić nawet do kilkudziesięciu osób, więc oczywiście jest to zrozumiałem. To było coś, co zainspirowało mnie do tego, żeby 4 lata temu w ogóle zacząć prace nad tym filmem - opowiadała Eliza Kubarska.

Szerpowie wychodzą z cienia

Bohaterowie "Ściany cieni" bardzo chętnie przystali na zaproszenie reżyserki do udziału w jej filmie. - Gdy dotarłam do tej wioski Szerpów i opowiedziałam im o swoim pomyśle, miałam wrażenie, że od samego początku im się spodobał. Chyba właśnie dlatego, że oni też, tak jak wszędzie na świecie, zaczęli mieć inną świadomość tego, co się wokół nich dzieje. Chociażby z powodu rozwoju mediów społecznościowych. Nagle Szerpowie zaczęli odkrywać, że turyści, których wprowadzają na najwyższe szczyty, po powrocie do swoich krajów stają się sławni - tłumaczyła.

Eliza Kubarska sama jest znaną alpinistką i podróżniczką. Podczas wypraw alpinistycznych jako jedna z niewielu kobiet na świecie otwiera nowe drogi na niezdobytych szczytach świata. - Razem z moim mężem, Dawidem Kaszlikowskim, wspinamy się wspólnie już od ponad 20 lat. Każde z nas z osoba nawet trochę dłużej. Dawid jest fotografem outdooru, sportów ekstremalnych, głównie wspinaczki. To wszystko się u nas więc bardzo, bardzo przeplata - wyznała.

[Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival]

Film "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej można oglądać już w kinach.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Eliza Kubarska (reżyserka, rzeźbiarka, alpinistka, podróżniczka)

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Górskie podróże filmowe

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 09:00
W obliczu zdobycia K2 przez Szerpów, w mediach rozgorzała dyskusja, kim właściwie są i dlaczego do tej pory pozostawali w cieniu. Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w filmie dokumentalnym "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej. 
rozwiń zwiń